2024.03.29. - Auguszta

Kolbász variációk disznóvágásra

Ha a disznóvágásra gondolunk (nem az EU kompatibilis nagyüzemire, hanem az igazi falusira), akkor a kolbász receptje nem hiányozhat egyetlen háziasszony tarsolyából sem. Most megosztunk Önökkel néhány kolbászos receptet.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Téli szárazkolbász

Hozzávalók: 5,5 kg sovány sertéshús, 2,5 kg dagadó, 1,5 kg kemény tokaszalonna, 20 dkg só, 1 fej fokhagyma, 2,5 dkg õrölt fekete bors, 25 dkg pirospaprika (ízlés szerint édes, vagy csípõs), 1 csapott kávés kanál szegfûbors õrölve, 2 csapott kk. gyömbér, 1 csapott kk. köménymag, 1 csapott kk. majoránna, 20-22 méter vékonybél.

A húst elõszikkasztjuk, úgy, hogy 3 x 5 x 5 cm-es nagy kockákra vágjuk, és vékony rétegben deszkákra terítjük. Kb. két nap alatt a felengedett húslé kifolyik, a hús felülete megszikkad, így lesózható, majd összekeverhetõ a fûszerekkel. Ezután megdaráljuk, majd kb. 10 cm-es rétegben zománcozott edényekbe tesszük, és jól lenyomkodjuk, hogy levegõ ne maradjon benne. Így érleljük 3-4 napig, majd száraz, tiszta vékonybélbe töltjük. A szikkasztás és érlelés folyamán a helyiség hõmérséklete nem haladhatja meg a 4 °C-t.

A kész kolbászokat rudakon a füstölõbe akasztjuk, de mivel a kolbász eléggé hideg, a füstölést csak késõbb kezdhetjük meg, nehogy a pára lecsapódjon a kolbász felületén. Hideg füsttel 2-5 napig füstöljük, majd még szikkasztjuk a füstös környezetben, mert így kisebb a veszély, hogy megpenészedik. Ha erre nincs lehetõség, akkor száraz, sötét, hûvös helyen tartsuk úgy, hogy a rudak egymáshoz ne érjenek. Ha rosszul szikkad a kolbász, sötét gyûrû látható a metszéslapján, közvetlenül a bél alatt. Ha külsõ penész mutatkozna a kolbászon, töröljük le, de ne nedvesen, hanem száraz papírral.

Tolna megyei kolbász

Hozzávalók: 1 kg. Hús, 4 dkg só, 2 dkg paprika, bors, fokhagyma lé

Elkészítés: A fokhagymát - ízlés szerint - elõzõ nap összetörjük, majd annyi vizet öntünk, rá amennyi ellepi. Másnap csak a levet adjuk hozzá. Ajánlott a húst egy napig hûvös helyen lecsöpögtetni. A hozzávalókat jól összekeverjük.

Valódi debreceni kolbász

Hozzávalók:10 kg fiatal sertéshús, 25 dkg só, 5 dkg törött fehér bors, 5 dkg édes pirospaprika, 1 dkg majoránna. Ha fokhagymásan akarjuk, 1.5 dkg zúzott fokhagyma kell.

A húst babszem nagyságúra vágjuk (nem daráljuk!), a fûszerekkel elkeverjük, sertés vékonybélbe töltjük. Vagy egész szálakban hagyjuk, vagy megfelelõ hosszúságúra pározzuk. Hûvös, szellõs helyen 1 napig hagyjuk száradni, azután hideg füstön szép pirosra füstöljük.

Zolika kolbász

Hozzávalók: 1 sertésvelõ, 80 dkg sovány sertéshús, 30 dkg szalonna, 3 zsemle, 2 tojássárgája, ízlés szerint vöröshagyma, só, bors, 3 m vékonybél.

A velõt megfõzzük, hártyáit leszedjük, és a velõt apró kockákra vágjuk. A húst és a szalonnát megdaráljuk, a zsemléket abálólében megáztatjuk, a vöröshagymát megreszeljük, a borsot megõröljük. Mindezeket a tojássárgájával jól összekeverve vékonybélbe töltjük, majd zsírban kisütjük.

Zsemlyés házikolbász

Elkészítése: 1.8 kg sertéshúst (dagadó) nagyobb lyukú tárcsán ledarálva, ízlés szerint sóval, õrölt borssal, 4 dkg pirospaprikával, 1 gerezd zúzott fokhagyma kifõzött levével, fûszerezzük. Hozzáadva 2 dl tejben ázott 5 zsemlét a tejjel együtt, jól összegyúrjuk. 2 m tisztára mosott kolbászbélbe töltjük, majd kb. 30 cm-es távolságban megcsavarjuk. A bélvégeket csomózzuk. A kolbászokat hideg vízzel lemossuk, szikkasztjuk. Középmeleg sütõben, 10 dkg forró zsírban sütjük. Frissen készítjük, sütjük, tálaljuk.

Bél nélküli kolbászkészítmények

A bél nélküli kolbászok nagy csoportját alkotják a dél-európai országok roston sült kolbászkái. Ez a román mititei, vagy mics, vagy a délszláv kolbászka, melyet neveznek: scsevapcsicsának, scsevapcicinak, csevapcsicsának, cevapcicinek, vagy csak egyszerûen csevapnak.

Angolos kolbászkák

Hozzávalók: 50 dkg fõtt, darált marhafelsál, 2 fej reszelt hagyma, 1 tojás, só, õrölt fehérbors, 1 ek mustár, curry, olaj

Elkészítés: A hozzávalókat az olaj kivételével összegyúrom, és kis kolbászkákat formálok belõle. Olajban hirtelen kisütöm. Angolos zöldségkörettel tálalom.

Mititei (román étel)

Hozzávalók: 500 g marhahús, 2-3 ek húsleves, 8-10 szem bors, 1/2 fej fokhagyma, 1/2 kk kömény, késhegynyi szódabikarbóna

Elkészítés: A megdarált húshoz hozzáadom a sót, a borsot, a zúzott fokhagyma felét, a húslevest, a szódabikarbónát, és összegyúrva, 4-5 órára, hidegre teszem. vizes kézzel 10 cm-es kolbászkákat készítek belõle. Roston süssük meg mindkét oldalát, miközben olajba mártott tollal kenegetjük.

Öcsi kolbász

Hozzávalók: 1.2 kg sertéstarja (nem baj, ha zsíros), 40 dkg fátyolháj, ízlés szerint só, 1 zsemle, õrölt bors, pirospaprika, fokhagyma, köménymag, 1.5 dl tej, 50 dkg zsír

Elkészítése: A húst megdaráljuk, fûszerezzük, a tejbe áztatott zsemlével és a fel nem szívódott tejjel összedolgozzuk. Ujjnyi hosszú kolbászkákat formálunk belõle, majd egyenként a fátyolhájba csavarjuk, kizsírozott tepsibe rakjuk, és 90 percre hideg helyre tesszük. Gyakran locsolva ropogós pirosra sütjük.

Szerb kolbász (Petress Zsuzsanna színmûvész ajánlásával)

Elkészítés:Ledarálunk 2 kg sertéshúst puhára fõtt hagymával, hozzáadunk 1 tojást, 6 dkg rizst, 1 gerezd tört fokhagymát, finomra vágott vöröshagymát, 1 mokkáskanál szódabikarbónát (ettõl könnyû lesz), késhegynyi törött borsot, kevés pirospaprikát. Vizes kézzel apró kolbászkákat formálunk, és nem túl forró sütõben sütjük, 15 perc múltán a kolbászkákat felemelve, a húsok alá teszünk 1 cm vékony óriáskifli-karikákat. Mielõtt a kolbászok megpirulnának, a tetejüket vékonyan megkenjük nagyon kevés cukrozott mustárral. Azon frissen, bármilyen salátával tálaljuk. A kifli-karika ne égjen meg, tehát felsõ lángon süssük. Teljes sütési ideje kb. 25 perc.

Jó étvágyat kíván a recept.zug.hu!
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!