2024.04.19. - Emma

Egész évben friss fûszerek!

Egész évben friss fûszerek!
Tegyünk egész évben friss, természetes ízesítõket az ételbe! Nem okozhat gondot, ha nincs kertünk, ahol megtermelhetnénk, de még az sem, ha a balkonnak, vagy egy kis terasznak is híján vagyunk, hisz ott az ablakpárkányunk! Lássuk, hogyan alakíthatunk ki egy fûszerkertet a párkányunkon! Fûszernövényes kertjét az ablakpárkányon is kialakíthatja, ha nincs kert, de még egy kisebb balkonnak is híjján van. Számos fûszernövény megél konténerekben, és csak minimális gondozást igényel, azt is meghálálja, mert egész évben frissen használhatja õket saját konyhájában!
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Íme, hogyan termesszünk fûszernövényt a párkányunkon:

1. Ügyeljünk arra, hogy az ablakpárkányt elegendõ napfény érje. Egy déli- vagy dél-keleti fekvésû ablak tökéletesen megfelel, ha napi 5 órát éri napfény, és a huzattól is védett.

2. Szerezzük be kedvenc apró fûszernövényeinket a helyi növénykereskedésbõl.

3. Vegyünk egy legalább 15-30 centiméter mély mûanyag tartót. Ha széles, vagy hosszú, többféle növényt is ültethetünk bele, de használhatunk egy legalább 15 centiméteres virágcserepet is, melybe csupán egy növényt ültetünk.

Tanácsok:

1. Olyan fûszernövényeket válasszunk, melyek nem nõnek túl magasra, vagy nem túl szélesek. A metélõhagyma, bazsalikom, levendula, petrezselyem, menta és kakukkfû tökéletes választás.

2. Fénycsöveket is használhatunk, ha az ablakot nem éri elég napfény. Helyezzük õket közel a növényekhez (45 cm) és napi 10 órát tartsuk bekapcsolva.

3. Metsszük meg gyakran a növényeket, ezzel is serkentve õket arra, hogy fejlõdjenek és dúsabbak legyenek.

4. Soha ne nyisszantsuk le a lombozat több, mint 1/3-át.

4. Használjunk sterilizált virágföld keveréket, így elkerülhetjük a talaj okozta betegségeket. A keverék legyen gyenge és jó vízelvezetésû.

5. Tegyünk 5-7 centimérnyi virágföld réteget a konténer aljára.

6. Helyezzük el a fûszernövényeket a tartályban.

7. Töltsük tele virágföld keverékkel, nyomkodjuk meg finoman a növények körül. Hagyjunk körülbelül 2 centiméternyi helyet a tetején az öntözéshez.

8. Nagyon keveset locsoljuk. A fûszernövények nem szeretnek a vizes talajban „úszkálni".

9. Havonta egyszer használjunk trágyát, de csak olyat, amelyre fel van tüntetve, hogy ehetõ növényeken is használható.

10. Adjunk egy kevés idõt a növényeknek, hogy aklimatizálódjanak. Amint új hajtásokat veszünk észre, elkezdhetjük felhasználni õket.
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!