2024.04.19. - Emma

Helyes táplálkozással a jól mûködõ emésztésért

Helyes táplálkozással a jól mûködõ emésztésért
Mit együnk? Mennyit? Hogyan?

Testünk jelzéseinek figyelembevételével, helyes táplálkozással nagyon sokat tehetünk emésztõrendszerünk egészségének megõrzése érdekében - állítja Antal Emese, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke.

Az emésztõrendszer állapotát legnagyobb mértékben táplálkozási szokásaink befolyásolják, amelyeket három fontos aspektussal jellemezhetünk: mit, mennyit, és hogyan eszünk.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az egyik legfontosabb szempont az elfogyasztott ételek minõsége. Antal Emese, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke a következõ tanácsokat javasolja a kiegyensúlyozott táplálkozás kialakítása és az emésztõrendszer egészséges mûködésének fenntartása érdekében:

- Figyeljünk a rostfogyasztásra, ezért együnk naponta többször friss gyümölcsöt, zöldséget és teljes kiõrlésû gabonából készült kenyeret, pékárut. Igyunk naponta 1,5-2 liter folyadékot, nyáron, nagy melegben többet is és minden nap együnk probiotikus tejtermékeket, mert ezek segítik egyensúlyban tartani bélflóránkat.

- Mik azok a probiotikumok?

- A probiotikumok túlnyomó része tejsavbaktérium, amely jelentõs számban túlélik az emésztõrendszeren való áthaladást. Amennyiben nagy számban vannak jelen, aktivitásuk révén segíthetik az egészséges bélflóra kialakítását és egyensúlyának megõrzését, valamint javíthatják a természetes védekezõképességet. A probiotikus tejtermékeknek többféle, a szervezetre nézve kedvezõ hatása lehet: segítik kialakítani és megtartani a bélflóra egyensúlyát, támogathatják az immunrendszert, rövidíthetik a hosszú tranzitidõt vagyis a béltartalom bélcsatornán való áthaladási idejét, ezáltal segíthetik a székrekedés kezelését, enyhíthetik a hasmenés kellemetlen tüneteit, egyesek csökkenthetik a haspuffadást és az úgynevezett rossz, azaz LDL koleszterin szintet. A nyáron gyakran fellépõ úgynevezett "utazók hasmenése" megelõzésére is jól alkalmazhatók.

A szakértõ szerint az emésztõrendszer egészségének megõrzése érdekében ügyelni kell arra is, hogy naponta többször együnk kis mennyiséget, lehetõség szerint nyugodt körülmények között. Nagyon rossz szokás és nagymértékben megterheli emésztésünket, ha például egész nap nem eszünk semmit, este pedig nagyobb adag ételt veszünk magunkhoz. Napi négy-öt kisebb étkezés javasolt, ez kevésbé terheli emésztõrendszerünket.

Táplálkozástudományi szakemberek, dietetikusok egyetértenek abban, hogy az elfogyasztott táplálék minõsége mellett az sem mindegy, hogy milyen körülmények között étkezünk.

- Érdemes néhány napig vagy egy hétig étkezési naplót vezetnünk, így objektíven láthatjuk mit és mennyit eszünk-iszunk nap mint nap. Dietetikus segítségét is kérhetjük, hogy megtaláljuk, mely rossz szokásainktól szabaduljunk meg, illetve hogyan tegyük azt - tette hozzá Antal Emese.

Fontos, hogy az étkezés nyugodt körülmények között történjen. Lehetõleg lassan együnk, minden falatot jól megrágva. Végül hiába a helyes táplálkozás, ha ez nem párosul némi mozgással. Hetente két-három alkalommal érdemes átmozgatni az izmokat a jó közérzetért, a megfelelõ erõnlét fenntartásáért. Fontos még, ha lehet, akkor mellõzzük a dohányzást. A recept mûködik, csak be kell tartani.
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!