2024.03.29. - Auguszta

Kecsketej, kecskesajt, kecskehús

Kecsketej, kecskesajt, kecskehús
Minden jó, ami kecskébõl való

Kecsketej, kecskesajt, kecskehús. A kecske nemcsak haszonállat, hanem hasznos állat is. Teje gyógyító hatású, sajtját még a tejérzékenyek is ehetik, húsa zsírszegény, egészséges csemege.

A kecsketej a tejek teje, gyógyító hatású, forralás nélkül is nyugodtan megihatod, hiszen ilyenkor a legmagasabb a vitamintartalma.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A kecske tejében jóval több a vitamin, mint a tehénében, sõt, belõle még a laktózérzékenyek is nyugodtan ihatnak.

A kecsketej vastartalma háromszorosa a tehéntejének. Amíg a szarvasmarha testsúlyának kb. hatszorosát termeli meg tejben, addig a kecske tíz-tizenkétszeresét. A kecsketej A-vitamin tartalma 400 százalékkal is magasabb lehet, mint a tehéntejé. A kecsketej nagy mennyiségben tartalmaz rákos megbetegedések ellen védelmet nyújtó savakat is.
A folyékony "fehér gyógyszerben" a kalcium, a magnézium és a foszfor aránya a legideálisabb az emberi szervezet számára. A tartalmas innivaló nem terheli meg a gyomrot, könnyen emészthetõ. A világ számos részén az antibiotikumok felfedezése elõtt a tüdõbajt kecsketej-kúrával gyógyították. Francia természetgyógyászok szerint a szervezet méregtelenítésére is a legjobb a kecsketej savókúra. A kozmetikaipar is felfigyelt a kecsketej áldásos hatásaira, így nem egy szépítõszerben találunk belõle egy jókora adaggal. A kecskének nemcsak a teje, hanem a húsa is értékes, hiszen zsírszegény és nagyon finom. Kicsit édeskés, ezért ügyesen kell fûszerezni, hogy a legjobbat hozzuk ki belõle.

A kecsketejbõl készült sajt ízes és egészséges, Franciaországban állítanak elõ belõle rengeteg fajtát. Ezt a sajtot sok helyen még mindig kézzel készítik, úgy bánnak vele, mint a hímes tojással. A hosszas "sajtgondozásnak" köszönhetõen finomabbnál finomabb csemegékkel örvendeztetnek meg minket a mûhelyek. A tehéntej és a belõle készült ételek okozhatnak allergiát, viszont a kecskesajtból az ételallergiások is nyugodtan ehetnek. Ha éppen nincsen otthon kecsketej, akkor a következõ fehérjedús italokkal helyettesíthetjük a tehéntejet: juh-, kanca-, rizs-, kókusz- és mandulatej.

Kecsketejjel az allergia ellen

A legújabb kutatások szerint a parlagfû okozta allergiát jól lehet kezelni a kecsketejjel, ugyanis az állat vérében a lelegelt növény allergén anyagai hatására ellenanyag képzõdik – számol be a Somogyi Hírlap.

A kecske nem válogatós, szinte minden növényt, így a parlagfût is megeszi. Az orvostudomány már régóta ismeri a kecsketej jótékony - így például immunerõsítõ - hatásait. A népi gyógyászatban is alkalmazták, például a tbc ellen. Hivatalosan gyógyszerként - így a parlagfû-allergia ellen sem lehet felírni - mivel nem lehet garantálni, hogy a kecsketejben mindig megfelelõ mennyiségû ellenanyag legyen – írja a lap.

A kutatás eredményei a somogyiaknak is jó hír, mivel a megye a parlagfûvel legfertõzöttebb területeknek egyike. Itt él a legtöbb parlagfû-allergiás és pollenérzékeny ember.
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!