2024.04.19. - Emma

Karácsonyi koszorúk

Karácsonyi koszorúk
Karácsonykor a legtöbb országban minden pirosba és zöldbe öltözik.

A zöld az élet folytonosságát és az örök életbe vetett keresztény hitet jelképezi, míg a piros Jézus vérének szimbóluma. A legenda szerint Krisztus koronája magyalból készült, melynek bogyói eredetileg fehérek voltak, ám Jézus vére ragyogó pirosra festette. Az örökzöld koszorú, amelyet a fõbejárati ajtóra erõsítenek karácsonykor, elõször az Egyesült Államokban vált népszerûvé.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az adventi koszorúnak ezt a változatát skandináv telepesek hozták magukkal az Új Világba. Eredete a karácsony sok más szimbólumához hasonlóan a pogány idõkbe nyúlik vissza.

A legkedveltebb örökzöldek a magyal vagy Krisztus-tövis, a vadborostyán és a fagyöngy. Mindegyikre jellemzõ, hogy az egyébként terméketlen évszakban, télen hozza termését. A fagyöngy különleges helyet foglal el az örökzöldek között. Az egyház nem nagyon szerette, mert a pogányok egyik nagy kedvence volt. Ezért fõleg az otthoni díszek része. Kedves szokás alatta megcsókolni egymást. Annyi csókot szabad váltani, ahány bogyója van a koszorúnak vagy csokornak. Csókolózás után egyes helyeken a bogyókat eltávolítják.

Ajtót díszítõ karácsonyi koszorú bármibõl készíthetõ. Eredetileg egyszerû örökzöldbõl kötötték. Ma már anyagának és díszítésének csak a képzelet szab határt. Mivel ez nem igazi adventi koszorú, nem szükséges négy gyertyát tenni rá. Nagyon szép koszorú készíthetõ például olajfa vékony ágaiból. Tobozokkal, arany gombával, bogyós termésekkel, de akár mikulásvirággal is díszíthetõ. Vadborostyánnal körbetekerve, aranyozott levelekkel dekorálva kedves látványt nyújt. Ez a koszorú elõre elkészíthetõ, csak a borostyánt kell az ünnep napján rátekerni.

A druidák azért akasztottak fagyöngyöt és zöld gallyat az ajtajuk fölé, hogy kiengeszteljék az erdõk szellemeit. Téli napfordulós ünnepeikre örökzöld díszeket készítettek a kelta és a teuton törzsek is. Papjaik szerint a fagyöngy szent és ezért amulettként adták az emberek kezébe. Egy középkori hiedelem szerint pedig a fagyöngy elûzi a boszorkányokat.

A karácsonyi örökzöld dekorációk általában Szentestétõl Gyertyaszentelõig, február 2-ig maradhatnak a helyükön. Rosszat jelent, ha korábban teszik ki, vagy késõbb távolítják el õket.

nana
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!