2024.04.19. - Emma

Melegítõ fûszerek hideg idõben

Melegítõ fûszerek hideg idõben
A téli idõszak beköszöntével szervezetünknek, hogy védekezni tudjon a hideg ellen, több kalóriára van szüksége. Az úgynevezett melegítõ fûszerek nagy segítségünkre vannak ebben, érdemes ételeink elkészítéséhez rendszeresen használni belõlük.

A keleti filozófia táplálkozási rendszereiben az ételek - egyéb szempontok mellett - fûtõ-hûtõ, nedvesítõ-szárító kategóriákra is fel vannak osztva. A lehûléssel, alulmûködéssel járó betegségeket tonizáló, pezsdítõ, melegítõ fûszerekkel kiválóan ellensúlyozhatjuk.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Csípõs fûszerek

A csípõs fûszerek serkentik a vérkeringést, és gyorsítják az anyagcserét, ezáltal melegítenek. Ilyen például az egyszerû fekete bors, ami ételeink egyik legalapvetõbb ízesítõje, fertõtlenítõ és antioxidáns hatású. A Cayenne-bors, a csilipaprika és a pirospaprika magas C-vitamin-tartalmú, megfázás esetén segít leküzdeni a kellemetlen tüneteket.


Fokhagyma

A fokhagyma fogyasztása egész évben javasolt, de télvíz idején különösen. Nyákoldó, vírus-, baktérium- és gombaölõ, s vérkeringésjavító-hatású növény. Olívaolajban eltett, apróra vágott fokhagymából ízletes immunerõsítõt készíthetünk, ha öt fej fokhagyma gerezdjeit meghámozzuk, apróra vágjuk, és egy pár darált, erõs fûszerpaprikával elkeverjük, majd annyi olívaolajjal leöntjük, hogy ellepje. Fõzéshez, sütéshez is használhatjuk.


Gyömbér

Fertõtlenítõ hatású fûszer, nyugtatja a bélrendszert, hányinger esetén is jól alkalmazható. Süteményekbe, mézeskalácsba, egzotikus fogásokba, valamint teának is kiváló. Gyömbérteához a friss gyömbérgyökeret apróra vagdaljuk, és forró vízzel leöntjük, ezt iszogatjuk. Gyömbérfõzetet fürdõvízbe is tehetünk, kellemesen átmelegíti a testet.


Fahéj

A fahéj keringésjavító, fázékony embereknek ideális fûszer. Szinte minden téli süteménybe, kompótba kiváló, almás édességekkel jól harmonizál. Rendkívül finom és melegítõ ital a fûszeres Chai tea, amihez egy nagy csésze fekete teát készítünk, és 4 szem szegfûszeggel megbolondítunk. Pár perc után a szegfûszeget kivesszük, majd egy-egy csipet fahéjat és õrölt kardamomot beleszórunk. Mézzel ízesítve, forrón fogyasztjuk.


Kardamom

A kardamom is segíti az emésztést, jól alkalmazható felfúvódás és gázképzõdés esetén. Édes és sós ételek elkészítéséhez, tumixokhoz is használható. Magjainak rágcsálása frissíti a leheletet.


Kurkuma

A kurkuma, vagy az "indiai sáfrány" erõs antioxidáns, gyulladáscsökkentõ, bélnyugtató, fertõtlenítõ fûszer. Méregteleníti a májat, és egyensúlyba hozza a koleszterinszintet. Élénksárga színe miatt óvatosan bánjunk vele, mert könnyen megfesti, amivel érintkezik! Currys ételekhez, rizs fõzéséhez alkalmazhatjuk.


Köményfélék

A római kömény és az édeskömény az európai köményhez hasonlóan emésztésjavító, gyomornyugtató, melegítõ hatású. A római kömény a közel- és távol-keleti ételek állandó összetevõje. Intenzív íz- és illatanyaga megosztja az emberek ízlését, de aki megszereti, nagyon fogja értékelni.


Ezekbõl a fûszerekbõl természetesen nem tudunk nagy mennyiséget fogyasztani, de rendszeres, kis mennyiségben való használatuk egész télen át egészségmegõrzésünk hasznos kiegészítõi lehetnek. Illatuk, aromájuk igazi téli hangulatot teremt, és a legegyszerûbb fogásokat is különlegessé varázsolják.
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!