2024.04.25. - Márk

A sztárok étrendje és a Makrobiotika

A sztárok étrendje és a Makrobiotika
Boldog pillanatokat akkor élünk át, amikor harmóniában vagyunk mikro-, és makrokörnyezetünkkel. Ha ebbõl az egyensúlyi állapotból valamilyen oknál fogva kibillenünk, a kitérés irányától függõen különféle kórok „támadnak meg” bennünket. Azért, hogy ez ne törtéjen meg, mindig a középsõ vonal mentén kell mozognunk, az élet minden területén. Mivel betegségeink kialakulásához nagymértékben hozzájárul a nem megfelelõ étrend, a kiegyensúlyozó, az ökológiai renddel összhangban lévõ étkezési módot, azaz a makrobiotikát tanácsos alkalmaznunk. Modern életünk étkezési szokásai meglehetõsen távol állnak nagyanyáink bölcs táplálkozási szokásaitól.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Konzervekbõl, mélyhûtött termékekbõl, feldolgozott élelmiszerekbõl, mesterséges adalékanyagokból, cukrozott üdítõkbõl, készen kapható édességekbõl manapság a sokszorosát fogyasztjuk el annak, amit száz évvel ezelõtt ettünk. Ugyanakkor sokkal kevesebb gabonaféle, hüvelyes, zöldség és gyümölcs kerül az asztalunkra, mint ami kívánatos lenne.

A makrobiotika szó hosszú élet jelentéssel bír. E keleti eredetû, több ezer éves étkezési módot az Amerikában élt japán professzor, Georges Ohsawa tette ismertté a múlt században. Alkalmazását az egészséges életmód kialakítására, különféle betegségek legyõzése céljából ajánlotta. Toldy Ferenc professzor véleménye szerint a makrobiotika hivatott arra, hogy az egészséget fenntartsa, és az életet meghosszabítsa. Eme speciális étrend gyakorlói tapasztalják, hogy számos betegség kialakulását megelõzhetik, a meglévõket pedig leküzdhetik a makrobiotika segítségével. Kushi japán professzor makrobiotikus diétával kezelt AIDS-es betegeinek szervezetében a HIV-vírus aktivitása megszûnt.

A makrobiotika egyik fõ jellemzõje a helyi étrendi hagyományokhoz való alkalmazkodás. A mérsékelt égövön élõ emberek hagyományos táplálékát a gabonafélék, a zöldségek, a hüvelyesek, a gyümölcsök és az olajos magvak adják. A makrobiotika a helyben termõ, és az adott évszaknak megfelelõ táplálékot részesíti elõnyben. A közvetlen környezetünkben termõ növények tartalmazzák azokat a tápanyagokat és információkat, amelyek szervezetünk megfelelõ mûködéséhez elengedhetetlenek. Fontos az is, hogy egy adott élelmiszert akkor fogyasszunk, amikor az megterem. Lehetõség szerint ne együnk tartósított ételeket, különösen a mélyhûtött termékek fogyasztásától tartózkodjunk.

A különféle táplálékokkal jin, illetve jang energiákat viszünk be a szervezetünkbe. Az elõbbiek nõies energiák, hûsítõ, tágító hatásúak, ellentétben az utóbbiakkal, melyek összehúzó, melegítõ hatással bírnak. Az egészséges táplálkozás a jin és a jang energiák egyensúlyán alapul.



A leginkább jang étel a só, majd azt követi a marha és a sertéshús, a zsíradékok, a sajt, a tojás, a szárnyas, majd végül a halak és a különféle tengeri herkentyûk következnek. A jin oldalon a legszélsõ értéket a tartósítószerek képviselik. Utánuk következnek a vegyszerek, az alkohol, a kávé, az üdítõ, a méz és a cukor. Középütt találhatók a gabonafélék és a zöldségek és a gyümölcsök. Ez utóbbiak enyhén jines energiákat tartalmaznak. Ha a kiegyensúlyozó étkekbõl válogatjuk össze a táplálékainkat, azáltal gondoskodunk szervezetünk egyensúlyáról.

A marobiotiával foglalkozó szakemberek három csoportra osztják az ételeket: az ajánlott, a megengedett és a nem ajánlott élelmiszerekre. Fogyasztásra javasolják a gabonaféléket, melyekbõl széles a választék: barnarizs, búza, rozs, árpa, zab, köles, kukorica, hajdina; a gabonapelyheket, a zöldségeket, a hüvelyeseket, a gyümölcsöket és az olajos magvakat. A megengedett táplálékok sorában szerepelnek a szárnyasok, a halak, a szója és a gomba.

A nem ajánlott étkek: a tej, a tojás, a cukor, az alkohol, kávé, az élesztõvel készült ételek és a konzervek. A tej, a sajt, a vaj fogyasztása azért kerülendõ, mert túl azon hogy hizlal allergiát, és emésztõrendszeri problémákat okozhat. A savanyított tejtermékeket, a joghurtot, a kefirt és a túrót azonban, mivel könnyen emészthetõk, sõt az emésztést elõsegítõ hatással bírnak, érdemes beiktatni az étrendünkbe.

A tojás magas fehérje és zsírtartalmú, gyakori fogyasztása magas koleszterin szintet okoz. Idõnként azonban megengedhetõ a fogyasztása.

A cukor üres kalória, gyengíti a gyomrot, a tüdõt, a hasnyálmirigyet, a lépet, a vesét és a hólyagot. Élesztõvel készült ételeket azért nem javasolt fogyasztani, mert erjedést és puffadást okoznak.

A konzervek a friss élelmiszerekkel ellentétben nem tartalmaznak elég életenergiát. A gyorsfagyasztott étel szintén konzervnek minõsül. Hûtõ hatású, ezért fogyasztása télen elõsegíti a megfázásos betegségek kialakulását.
Égetett szeszes italokat nem tanácsos fogyasztani. Egy-egy pohár nem pancsolt bort azonban nem árthat meg.

Az ízeknek és a színeknek is fontos szerepük van a makrobiotikus konyhában. A makrobiotika ötféle alapízt (keserû, savanyú, édes, csípõs és sós) és ötféle alapszínt (zöld, piros, sárga, fehér és fekete) különböztet meg.

Savanyú: összehúzó, gyorsító hatású, pozitívan hat a máj ás az epehólyag mûködésére
Keserû: száraz energiákat képvisel, jó hatású a szívre és a vékonybélre
Édes: lazít, nyugtat, a lépre, a májra, a gyomorra és a hasnyálmirigyre hat
Csípõs: erõs, felfelé és kifelé terjedõ energiát ad, segítik a keringést, serkentik a tüdõ és a vastagbél mûködését.
Sós: lefelé ható energia, erõsíti a vesét és a hólyagot.

Zöld: az epe és a máj mûködésére hat
Piros: a szív és a vékonybél segítõje
Sárga: a lép, a hasnyálmirigy és a gyomor színe
Fehér: a tüdõ és a vastagbél serkentõje
Fekete: a vese és a húgyhólyag mûködését befolyásolja

Az ételek összeválogatásánál és a teríték színének megválasztásánál érdemes a felsorolt összefüggéseket figyelembe venni. A teríték harmonizáljon az ételek színével. A legteljesebb összhang azzal érhetõ el, ha mind az öt szín szerepel.

Ételeink akkor a legélvezetesebbek, ha a szeretet energiájával telítettek. Ezért amikor fõzünk, zárjunk ki mindenféle zavaró tényezõt, csak a konyhai mûveletekre koncentráljunk, s gondoljunk szeretettel azokra, akiknek az ételt készítjük.
Lehetõség szerint vas-, cserép-, zománc-, tûzálló üveg- illetve rozsdamentes acéledényt használjunk. Alumínium, illetve teflonedényben nem tanácsos fõzni. Kerüljük a mikrohullámú sütõ használatát is. A tûzhelyek közül a gázzal mûködõ az ideális, az ugyanis a tûz energiáját juttatja az ételbe.

A hagyományos étrendrõl való átállás nehézségeket okozhat ugyan, de érdemes lépésrõl lépésre haladni, elhagyni azokat az ételeket, amelyek nem ajánlottak, hiszen már rövid idõ elteltével is pozitív változásokat tapasztalhatunk önmagunkon. Életerõsebbek leszünk, fittebbek, mozgékonyabbak. Mivel ez az étrend a testsúly kilengéseit is megakadályozza, akin súlyfelesleg van, makrobiotikus diétával könnyen megszabadulhat felesleges kilóitól.

gondola.hu
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!