2024.04.25. - Márk

Tojás, tengeri hal, szárnyas, tej és tejtermékek, zöldség és gyümölcs a kismamáknak

Tojás, tengeri hal, szárnyas, tej és tejtermékek, zöldség és gyümölcs a kismamáknak
Terhesség idején mindenféle szélsõséges táplálkozási forma kerülendõ, mivel a baba egészséges fejlõdéséhez minden tápanyagra szükség van.

A kismamák táplálkozásában különösen fontos, hogy a napi energiamennyiség mindenféle élelmiszercsoportot tartalmazó élelmiszerekbõl, ételekbõl álljon össze, olvasható a Magyar Dietetikusok Szövetségének hírlevelében. Terhesség idején mindenféle szélsõséges táplálkozási forma kerülendõ, mivel a baba egészséges fejlõdéséhez minden tápanyagra szükség van.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Fontos elem a változatosság, de leginkább arra kell figyelni, hogy a szükséges kalória mellett megfelelõ arányú, mennyiségû, zsír, szénhidrát, vitamin és ásványi anyag, valamint növényi és állati eredetû fehérje jusson a szervezetbe.

Az állati fehérjék bevitelét fõként tojás, tengeri hal, szárnyas, tej és tejtermékek fogyasztásával érdemes megoldani. A zsiradékok közül az ételkészítéshez elsõsorban a növényi olajokat ajánlják a táplálkozási szakemberek a terheseknek is, hiszen az állati eredetû zsiradék egyébként is jelen van az étrendben.

A szénhidrátok közül az összetett szénhidrátokra kell helyezni a hangsúlyt, amelyeket elsõsorban gabona- és zöldségfélék evésével lehet biztosítani. A gabonatermékek közül a magas rosttartalmú, teljes kiõrlésû lisztbõl, grahamlisztbõl készült terméket, valamint a korpás pékárut tegyük a bevásárlókosárba. Ezek rosttartalma segít a várandósok körében gyakorta elõforduló székrekedés megelõzésében is.

A kismamáknak napi 25-30 grammnyi rostfogyasztást szoktak ajánlani. A rostbevitelhez a zöldség-, fõzelékfélék, száraz hüvelyesek és gyümölcsök szintén hozzájárulnak.

Az ásványianyag- és vitaminszükséglet szintén megnövekszik a várandósság elõtti állapothoz képest. A magasabb folsavbevitelnek fõként az elsõ 3 hónapban van nagy jelentõsége a fejlõdési rendellenességek megelõzéshez. A magzat részérõl a kalciumigény a terhesség harmadik harmadában a legnagyobb. A megnövekedett vitamin- és ásványi anyag szükséglet egy része a változatos táplálkozással fedezhetõ. Ha mégis szükség volna étrend-kiegészítõ tablettára, szedését csak orvosi konzultáció után kezdje el a kismama, az úgynevezett magzatvédõ vitamint azonban már a terhességet megelõzõen szokták ajánlani az orvosok.

A várandósok többségénél elõfordul az úgynevezett kívánósság, ami leginkább abban nyilvánul meg, hogy azelõtt nem igazán kedvelt ételeket is szívesen enne, vagy egy-egy kedvencét szinte bármikor, bármilyen mennyiségben képes (volna) elfogyasztani.

A szakemberek nem mondják, hogy a vágyott élelmiszerrõl le kell mondani, még ha édességrõl, desszertrõl, süteményrõl, csokoládéról van is szó. A kismama (is) ehet édességeket, de mértékletesen, továbbá semmiképpen nem valamely étkezés helyett, hanem utána. Mivel azonban az édességfogyasztás hosszú távon, káros súlytöbbletet eredményezhet, Elõnyben részesítendõk a tej-, túró, illetve a gyümölcsalapú édességek.
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!