2024.04.19. - Emma

Mozogni kell, de nem mindegy, mit eszünk utána

Mozogni kell, de nem mindegy, mit eszünk utána
A jó egészséghez szükséges a rendszeres testmozgás, de a kedvezõ hatás akkor érvényesül, ha táplálkozásunk minden alkalommal megfelelõ.

A közhit általában azt tartja, hogy akkor vagyunk fittek, ha állandó, rendszeres edzést végzünk. Jeffrey F. Horowitz professzor és munkacsoportja új vizsgálatával azt igazolta, hogy amikor edzés vagy verseny után leülünk enni, az akkor elfogyasztott étel szervezetünk szempontjából fontosabb, mint a hónapok óta folytatott testedzés.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

"A szervezet anyagcseréje fizikai terhelés után alapvetõen másképp alakulhat, attól függõen, hogy milyen ételeket eszünk" - közölte a munkacsoport vezetõje.

A kutatók azokból a korábbi vizsgálatokból indultak ki, amelyek jelezték, hogy a testmozgás elõnyös tulajdonságai átmenetiek: órák vagy legkésõbb napok múlva már nem érvényesülnek. "A fizikai terhelés jótékony anyagcserehatása sokkal erõsebben függ attól, hogy milyen a pihenés után elfogyasztott ételek szénhidrát-, fehérje- és zsírtartalma, mint attól, hogy milyen edzettségünk általános szintje" - mondta a professzor.

A 28-30 éves, egészséges férfiakon végzett megfigyelések azt mutatták, hogy a szervezet inzulinérzékenysége kerékpározás vagy gyaloglás után fõleg akkor fokozódott, ha a leállás után evett étel kevés szénhidrátot tartalmazott. Ha az inzulinérzékenység növekszik, a szövetek könnyebben veszik fel a vérbõl a cukrot: ez azt jelenti, hogy ilyenkor a több elégõ vagy elraktározott cukor miatt nagyobb teljesítményre képes az izomzat, mint akkor, amikor az inzulinérzékenység alacsonyabb.

A csökkent inzulinérzékenység a felnõttkori, 2-es típusú cukorbetegség jellemzõje, ugyanakkor a szív- és érrendszeri betegségek kockázati tényezõje is.

A vizsgálati alanyok véletlenszerû sorrendben négyféle ételt kaptak a négy vizsgálati napon; három alkalommal 90 percet kerékpároztak vagy gyalogoltak a járószalagon, egyszer pedig nem volt terhelés, de annyi kalóriát fogyasztottak, amennyi megfelelt fizikai igénybevételüknek.

Terheléses napokon az inzulinérzékenység jelentõsen növekedett, különösen akkor, ha mozgás után a vizsgálati alanyok kevés szénhidrátot tartalmazó ételt kaptak - vagyis fizikai terhelés után ez az optimális.
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!