2024.12.26. - István

Karácsonyi készülõdés - a gyertyakészítés

Karácsonyi készülõdés - a gyertyakészítés
Karácsonyi készülõdés - a gyertyakészítésTermészetesen nincs idõnk erre sem, mert minden percünket leköti a gyerek vagy a munka. Mégis muszáj. Az elsõ lépések a hobbiboltba vezetnek, hacsak nem gyûjtögettünk össze az õszi erdõben különféle terméseket, szép ágakat, vesszõket. Bevásárlás elõtt vagy a boltban tett kezdõ körsétánk alatt érdemes elhatározni, milyen színvilágú, stílusú díszeket szeretnénk készíteni ebben az évben.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az ünnep színe lehet natúr: a természetes barnákat, sárgákat, a gyümölcsök színeit megtartva. Ebben az esetben jó, ha egy kicsit feldobjuk a dekorációt óarany, vagy sötétbordó, esetleg ezüst selyemszalagokkal.

Választhatunk ezüstöt, aranyat - sok "alkatrész" kapható ezüstre, aranyra lefújva, illetve dönthetünk a színes (klasszikus zöld-piros vagy kék-arany, esetleg más) kombinációk mellett. Ha megvan a szín, ehhez válasszuk a gyertyákat is.

Készülhet minden mézeskalácsból: ádventi koszorú, házikó, ablakfüzér, adventi naptár. Egyet nem ajánlok: kertes ház ajtajára mézeskalácsból vagy más tésztából (pl. kisütött só-liszt gyurmából) készült koszorút vagy díszítést tenni. Ezt ugyanis pár nap alatt megtalálják a kóbor állatok, és megszabadítanak tõle. A tésztadíszekhez legjobban a méhviaszból készült gyertyák illenek.

Ezekben a morcos hónapokban lélekmelengetõ olyan otthonba belépni, ahol kedves kis lángocskák pislákolnak minden zugban. A gyerekek nagyon nagy lelkesedéssel szoktak hozzálátni gyertyák, mécses tartók, lámpások készítéshez. Ezeket adhatják ajándékba, de felhasználhatjuk arra is, hogy megalapozzuk saját lakásunk karácsonyi hangulatát.

Az ajándék átadása után azonnal meggyújthatjuk az apró fényeket, így a kis mesterek rögtön érezhetik, mennyire fontos és hasznos volt a munkájuk.

Legegyszerûbben méhviaszlapokból készíthetnek gyertyát a gyerekek. Méhészeti szakboltokban, hobbiboltokban kilóra adják a színes, vagy natúr lapokat. Ugyanitt kanócnak valót is vásárolhatunk, de kanócot magunk is készíthetünk, úgy, hogy felvetõfonalat olvasztott viaszban áztatunk.

A gyertya készítése csupán abból áll, hogy a viaszlapot szorosan rátekerjük a kanócra, úgy, mint a palacsintát. Csak akkor fogjunk munkához, ha a lapok szobahõmérsékletûre melegedtek. Hidegen könnyen eltörnek. Készíthetünk kicsi, zömök, nagyobb langaléta, vagy kúp alakú, felfelé elvékonyodó gyertyát is. A különbözõ formákat a viaszlap szabásával alakíthatjuk ki. Az elegáns kúp alakú gyertya úgy készül, hogy derékszögû háromszög alakra vágjuk a viaszlapot, a kanócot az egyik befogóra fektetve föltekerjük a "viaszpalacsintát".

Ha több színû viaszunk van, a kész gyertyákat egy másik, elütõ színû viaszformával díszíthetjük, úgy, hogy egyszerûen rásimítjuk a kiszabott alakzatot. Ez lehet egy pirinyó karácsonyfa, de az ajándékozó monogramja is.

Ha süteménykiszúró segítségével viaszlapból sok szívecskét vagy csillagot vágunk ki, ezeket egymásra téve szív vagy csillag alakú gyertyát kapunk. A kanócot hosszú tû segítségével illesztjük a gyertyafigura közepébe. Gyertyáinkat igyekezzünk minél tömörebbre készíteni, így tovább égnek majd.

Nagyobb gyerekekkel mártogatott gyertyát is készíthetünk, de - mivel ez veszélyes üzem - szigorúan csak felnõtt jelenléte mellett engedjük õket dolgozni. Az év során összegyûjtött gyertyamaradékokat, vagy erre a célra vásárolt padlóviaszt használhatunk alapanyagként. A viaszt egy jókora konzervdobozban a tûzhelyen fölolvasztjuk. Színezõanyagként zsírkrétát tehetünk hozzá.

A forró viasszal teli konzervdoboz stabil, újságpapírral letakart asztalra állítjuk, és a gyerekek hozzáfoghatnak a mártogatáshoz. Mindenki kap egy-egy méteres felvetõfonalat, amit a közepén kell megfogni, és a két lelógó véget a viaszba mártani néhány másodpercig (így egyszerre két gyertya készül). A bemártás után meg kell várni, hogy a viasz valamennyire megdermedjen, majd újra, egy rövid határozott mozdulattal a viaszba mártani, kivenni, majd újra várni néhány másodpercet. Ha túl sokáig lógatja a gyerek a kanócot a forró viaszba, az eddigi rétegek leolvadhatnak róla, így a gyertya nem kövéredni, hanem fogyni fog.

Amikor a sok mártogatással elértük a kívánt vastagságot, akasszuk fel a gyertyákat a kanócnál fogva hûlni. Fél-egy óra múlva levehetjük, és a kanócot megfelelõ hosszúságúra vágva elválaszthatjuk a gyertyaikreket.

Gyertya ünnepekre
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!