2024.04.26. - Ervin

Teázzunk vagy kávézzunk?

Teázzunk vagy kávézzunk?
Ha a reggeli ébredéshez koffeinre van szükségünk, a teában és kávéban egyaránt megtaláljuk, ám közel sem mindegy, melyiket fogyasztjuk. A két népszerû ital nagyon különbözõ hatásairól meglepõ felfedezéseket tettek amerikai tudósok.

A fekete és zöld tea, valamint a kakaó is tartalmaz az élénkítõ hatóanyagból, s emiatt a statisztikák tanulsága szerint egyre inkább kiszorítja a reggeli asztalról a feketekávét. Hogy melyik is a jobb választás: kávé, tea vagy kakaó? A kutatók tudományos módszerekkel segítenek eldönteni a kérdést.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Legutóbbi felfedezéseik szerint mind a kávénak, mind a teának megvannak a maga elõnyei: a koffein jótékony hatással van az Alzheimer-kór megelõzése szempontjából (tehát ez ellen kakaó-fogyasztással is felléphetünk), a kávé a cukorbetegség és a köszvény kialakulását gátolja, míg a tea kortyolgatásával a fogszuvasodást és reumát elõzhetjük meg.

Ez eddig jól hangzik, ám akkor már nehezebb helyzetben vagyunk, amikor a pontos adagokról szeretnénk többet megtudni.

Miért jó a koffein a szervezetnek?

Már napi egy csésze friss, illatozó kávé elfogyasztásával - amely kb. 100 milligramm koffeint tartalmaz - is hatékonyan elõzhetjük meg az Alzheimer-kórt és az enyhébb jellegû emlékezési zavarokat - adja hírül Jonathan D. Geiger, az amerikai észak-dakota állam-béli School of Medicine and Health intézet vezetõ kutatója. "

A koffein meggátolja a koleszterin romboló hatását" - magyarázza Geiger - "az úgynevezett vér-agy gát ugyanis megakadályozza, hogy a vérrel ártalmas kórokozók jussanak agyunkba". A koleszterin ártó hatása erre a gátra is kiterjed, ám a koffein mindezt meggátolhatja.

Számos tanulmány értekezik arról, hogy megfelelõ mennyiségû koffein fogyasztásával nem csak az enyhébb emlékezési zavarokat akadályozhatjuk meg, hanem bizonyos esetekben az Alzheimer-kórt is elkerülhetjük.

Döntõ fontosságú, hogy a teafû mennyi ideig ázott a vízben. Rövid idõ esetén kevesebb mennyiségû csersav oldódik fel, így a koffeint jobban érvényesülhet, s a tea jóval élénkítõbben hat. A köztudatban általánosan élõ tévhittel ellentétben minél tovább áztatjuk a teafüvet, a felszabaduló egyre több cserzõanyaggal egyenesen arányosan "csillapodik le" a tea, s elveszti felpörgetõ tulajdonságát. "Az élénkítõ effektus a kávé esetében már pár perccel a fogyasztás után is tapasztalható" - mondja Schwack - " a kávéból ugyanis hamarabb a véráramba kerül a koffeint, amely adrenalint szabadít fel. A gyors és erõs hatás ugyanakkor nem tart sokáig."

Aki az erõteljesebb ízvilágú kávéval szemben inkább a fekete teát választja, a hatást illetõen nem téved nagyot. Egy csésze fekete tea kb 50 milligramm koffeint tartalmaz, így napi két csészényi forró teával már tettünk valamit a feledékenység ellen.

Míg korábban a tudósok is másféle hatóanyagot feltételeztek, "mára száz százalékosan bebizonyosodott, hogy a tea esetében is a kávénál megismert koffeinnel van dolgunk" - mondja Wolfgang Schwack, a Hehenheimi Egyetem Élelmiszervegyészeti Intézetének munkatársa.

Meglepõ módon azonban ugyanaz a koffein a teában teljesen másképpen hat, mint a kávé esetében. Mindez azzal magyarázható, hogy a teafûben kevesebb koffein rejlik, mint a kávébabban, valamint a hatóanyag a csersavhoz kötõdik, így a koffeint szervezetünk nem tudja teljes mértékben felvenni. Az élénkítõ hatás ennek következtében késõbb és enyhébben jelentkezik, ám ami nagyon lényeges: tovább tart.
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!