2024.04.19. - Emma

Mi a túlsúly és mi az elhízás

A túlsúly és az elhízás korunk legjelentõsebb egészségügyi problémája; járványszerû terjedésével várhatóan a világ lakosságának egészségi állapotát befolyásoló fõ tényezõvé válik, megelõzve a fertõzõ betegségeket. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint a túlsúly és az elhízás a második legjelentõsebb megelõzhetõ rizikófaktor a dohányzás után.
A probléma jelenleg világszerte közel 300 millió felnõttet érint, de minden korosztályt és társadalmi réteget érint a fejlett és a fejlõdõ országokban egyaránt.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A túlsúly és az elhízás az energiabevitel és az energiafelhasználás közötti egyensúly zavara következtében lép fel. Az energiabevitel növekedése -ha nem követi fokozott energialeadás- zsírlerakódáshoz, azaz elhízáshoz vezet. A bevitel azonos szintje mellett, az energialadás csökkenését is óhatatlanul súlygyarapodás követi. Fontos látnunk, hogy az elhízás okai túlnyomórészt a helytelen életmódban és táplálkozásban keresendõk és csupán kisebb részben valamilyen betegségben, genetikailag öröklött szabályozási zavarban. Ez a tény hangsúlyozza saját felelõsségünket, a preventív szemlélet jelentõségét.

Az energiabevitel és az energiafelhasználás közti egyensúly felbomlásának számos oka lehet:

1. Öröklõdés: A túlsúly és az elhízás kialakulását genetikai -velünk született- adottságok is segíthetik (kialakulásában megközelítõleg 30% szerepet játszanak), de az elhízás kizárólag genetikai okokkal nem magyarázható.

2. Kor: A túlsúly és az elhízás elõfordulásának gyakorisága a korral nõ. Ez részben a szervezet természetes súlygyarapodásával magyarázható (évente 30dkg), de szerepet játszik a fizikai aktivitás csökkenése, az endokrin rendszer változásai és az egyre kisebb táplálékigény mellett megmaradó változatlan étrend.

3. Energiagazdag táplálkozás: A túlsúly és az elhízás kialakulásának vitathatatlanul gyakori oka a helytelen táplálkozás, például a nassolás, a menses elõtti fokozott táplálkozás, olykor a szezonális (téli) depresszió idején fogyasztott túlzott táplálékmennyiség.

4. Mozgásszegény életmód: Sajnálatos módon az életkor elõrehaladtával egyre kevesebbet mozgunk annak ellenére, hogy gyarapodó testsúlyunk miatt és egészségi állapotunk megõrzése érdekében inkább egyre többet kellene mozognunk.

A túlsúly és az elhízás kialakulásának gyermekkori kialakulásáért szintén a genetikai tényezõk, a mozgásszegény életmód és a helytelen táplálkozás, illetve ezek kombinációi a felelõsek. Ritkán fordul elõ, hogy valamilyen endokrin (endokrin rendszernek a belsõ elválasztású mirigyek rendszerét nevezzük, melyek fõ funkciója a hormonok termelése és véráramba juttatása) betegség következtében válik a gyermek túlsúlyossá, elhízottá.

MediCentrum
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!