2024.04.20. - Tivadar

Az éltetõ víz

Az éltetõ víz
Éhezni akár egy hónapig is lehet, de szomjazni legfeljebb egy hétig. Ebbõl a ténybõl kiindulva igen elszomorítóak azok az elõrejelzések, miszerint századunk legnagyobb kihívása a Föld ivóvízkészletének megmentése, megõrzése lesz.

A tiszta víz életre és egészségre gyakorolt hatását (i. e. 460-377) a görög Hippokratész terjedelmes mûben taglalta: "Az ivóvíznek nedvesítõ és lehûtõ tulajdonsága van, mert nedvességet ad a testnek. A legjobb vizek, amelyek magas vidékrõl és földes dombokról folynak. Ezek édesek, tiszták, télen melegek, nyáron hidegek.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Leginkább azok, amelyeknek a folyása napkelet, éspedig fõleg a nyári napkelet felé szalad. Az esõvíz a legkönnyebb, a legédesebb, a legfinomabb és a legtisztább. A nap ugyanis mindenekelõtt a víz legfinomabb és legkönnyebb részét szívja fel és vonja magához, amit esõ formában ad vissza a földnek.

A poshadt vizek, melyek sûrûek és szaguk van, vízibetegséget okoznak, ami a szervezeteket vízkórossá teszik és megölik. A nõknél daganatok és fehér folyás keletkeznek, alig esnek teherbe, és nehezen szülnek. A magzatok nagyok és dagadtak, s késõbb táplálásuk során aszkórosak és hitványak lesznek. A nõk havi tisztulása szülés után nem jó. A gyermekeknél leginkább sérv fordul elõ."

Hippokratész tanait a tudomány kiegészítette, pontosította, továbbfejlesztette, a tiszta víz fontosságának elismerése mellett. Sajnos napjainkban az esõvíz - a légszennyezés, és egyéb vizeink ipari, mezõgazdasági szenynyezettsége miatt - nem mutat olyan "paradicsomi tisztaságot", mint Hippokratész idejében.

Csecsemõkorban relatíve nagyobb a szervezet víztartalma, ami nagyrészt sejten kívüli térben helyezkedik el, ezért kerülnek a csecsemõk betegség esetén olyan könnyen folyadék- és elektrolitháztartási zavarba, amely kiszáradáshoz, végül a szervezet öszszeomlásához vezet.

A szomjazásos halál akkor következik be, amikor a szervezet víztartalma kb. 15-20 százalékát elveszti. A csecsemõk és a kisgyermekek rendszeres folyadékpótlására tehát fokozottan szükség van a meleg nyári hónapokban. A babák nyûgösködéssel, sírással jelzik, ha folyadékra van szükségük. Nem mindegy viszont, hogy milyen formában történik a folyadékpótlás. Célszerû még gyümölcs- és zöldséglevek bevitele is.

Nyáron a babáknak a klasszikus tea mellett - amelyben élénkítõszer is van - felváltva adjunk tiszta ivóvizet, friss gyümölcslevet, különbözõ ivóleveket. A bogyós gyümölcsökben felbecsülhetetlen értékû gyógyító anyagok is találhatók.

hazipatika.com
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!