2024.04.25. - Márk

Tényleg mérgezõ és rákkeltõ az édesítõszer?

Tényleg mérgezõ és rákkeltõ az édesítõszer?
Az egyik legelterjedtebb édesítõszer az aszpartám, és kevés kivétellel szinte minden diétás, light vagy cukormentes termékben megtalálható. Káros hatásairól azonban már évtizedek óta vitáznak a szakértõk, aminek, úgy tûnik, már sosem lesz vége.

Az aszpartám, a népszerû édesítõszer körüli vita még az 1990-es években kezdõdött. Akkoriban ugyanis egyre többen fordultak orvoshoz megmagyarázhatatlan tünetekkel, amelyeket végül az orvosok az édesítõszerrel hoztak összefüggésbe.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Azóta számos tanulmány állítja, hogy ennek a vitatott vegyi anyagnak legalább 90 fajta mellékhatása lehet, kezdve a fejfájástól a depresszión át a vetélésig. Ezt a gyártók azonban minden alkalommal megcáfolják, és a mai napig folyik a vita arról, mi is az igazság.

Egy új tanulmány szerint az aszpartámot tartalmazó termékek rákot, illetve vetélést is okozhatnak. Az Európai Bizottság tisztviselõi nemrég ezért arra kérték az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóságot - röviden EFSA-t -, hogy vizsgálja felül az aszpartámmal foglalkozó kérdést 2020-ig.

A vegyülettel kapcsolatos aggodalmakat egyébként az egyik összetevõje, a metanol okozza, ami közismert idegméreg. A szervezetbe kerülve ez a veszélyes anyag két további, szintén káros anyagra, hangyasavra és formaldehidre bomlik, utóbbit mellesleg a holttestek kémiai tartósításához használják. A brit szakértõk ezzel kapcsolatban az év elején mégis meglepõ érvekkel álltak elõ. Szerintük még a hosszú távú aszpartám fogyasztása sem valószínû, hogy káros, a metanol ugyanis a zöldségekben és a gyümölcsökben is megtalálható. Akárhogyan is, az Európai Bizottság nemrég arra kérte az EFSA-t, hogy a 2020-as felülvizsgálatot minél hamarabb végezzék el.

Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!