2024.03.29. - Auguszta

A méz pergetése

A méz pergetése
A méz egyik legfontosabb táplálékunk. Elsõ jelek a Cromagnoni õsember sziklarajzáról származnak. A Fáraók korában legértékesebb adománynak tartották. A görögöknél Isten eledele néven emlegették. Hippokratész mennyei csodaszernek titulálta, sõt kozmetikumként is emlegették Rómában. Az egyik legjobb energiaforrásunk, hiszen közel 80 százalékban szõlõ és gyümölcscukrot, 18 százalékban vizet, s csak néhány százalékban tartalmaz szacharózt. Ennek következtében gyorsan szívódik fel.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A kaptárban a méhek a nektárt méhsejtbe teszik. Ekkor még a magas víztartalmú nektárt a méhek sûrítik és elpárologtatják a fölösleges víz mennyiséget. Ha a méz megfelelõen megsûrûsödött, a méhek a sejteket viasszal borítják be. Párologtatásakor a répacukor két kisebb cukorra, szõlõcukorra és gyümölcscukorra bomlik le. Ennek hatására lesz a méz elég tömény ahhoz, hogy élesztõk és más mikroorganizmusok ne szaporodjanak el benne. A párologtatást a kaptárban a fiatalabb munkásméhek végzik. A kaptárból a páratartalmat pedig szárnyaik csapdosásával ventilátor módon hajtják ki.

A káros, nem mézbe való anyagokat mézgyomrukban szûrik ki. A nektár a cukron kívül más vegyületeket is tartalmaz, amelyek különbözõ ízt és illatot kölcsönöznek a mézeknek.
Ha méz víztartalma elérte a megfelelõ szintet - melyet a méhész abból állapít meg, hogy a mézes sejtek több mint fele viasszal le van fedve - s a méhek a szükségesnél több nektárt gyûjtöttek, akkor kezdõdik meg a pergetés.

A szó utal a technikára, ugyanis a mézes kereteket centrifugális erõnek teszik ki, s kicsapódik a méz a pergetõ falára, mely a gyûjtõ edénybe folyik. A folyamat megkezdése elõtt viszont el kell venni a mézes lépeket a méhektõl, melyet féltve õriznek. Ehhez segítség a méhésznek a méhész overál és a füstölõ, mellyel megfélemlíti a méheket. Az elszedett mézes kereteket egy a méhektõl elzárt helységbe szállítják, ahol megkezdõdik a lefedett sejtekrõl a viasz réteg eltávolítása. Ezután kerül a keret a pergetõbe.

A kipergetet mézet megszûrik a viaszmorzsáktól, s tároló edénybe kerül. Pár nap állás után a még mézben maradt levegõ és viaszdarabkák a méz tetejére kerülnek a méz nagy fajsúlya miatt. Ennek eltávolítása után beszélünk termelõi mézrõl.

Fontos megemlíteni, hogy minden egyes folyamatnál be kell tartani a higiéniai szabályokat. A mézzel érintkezõ edényeknek pedig saválló rozsdamentes anyagból kell készülnie.
Ahhoz hogy a termelõi méz a fogyasztóhoz jusson már nincs más hátra mint a méz palackozására.


Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!