2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Borban az igazság

Borban az igazság
Kutatók már régen felfedezték, hogy egy egészséges felnõtt ember esetében a mérsékelt borfogyasztás csökkenti bizonyos betegségek kialakulásának esélyét, erõsíti a testet és a lelket.

A kulcsszó a mértékletesség: a nõk napi egy, a férfiak pedig két pohár bort ihatnak meg nemhogy büntetlenül, de kifejezetten saját egészségük érdekében. A mérsékelt borfogyasztás ugyanis serkenti az úgynevezett jó koleszterin, a HDL termelõdését, és lassítja az érfali lerakódások kialakulását.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A bor gátolja a vérrögök kialakulását, melyek a szívkoszorúérbe jutva elzáródást okozhatnak. A különféle betegségeket okozó szabadgyökök kialakulását pedig antioxidáns-tartalma miatt gátolja, ezzel védi a szív- és érrendszert. A mérsékelt, ám rendszeres borfogyasztás csökkenti az agyvérzés kockázatát, egyes daganatos betegségek kialakulásának esélyét, gátolja a csontritkulás és az Alzheimer-kór kialakulását.

A száraz vörösboroknak és a savasabb fehér boroknak étvágyfokozó hatása jelentõs, ezért kiválóak aperitifnek, gyógyszernek tekinthetõk a gyomorsavhiányos, étvágytalansággal küzdõ felnõtt embernek.

A cukorbetegeknek sem tilos a szolid borozás: a legtöbben ihatnak azokból a borokból, amelyekben a cukortartalom nem magasabb 20 grammnál, amelybõl 16 gramm fruktóz. A pontos adatok jellemzõen megtalálhatók a borosüveg címkéjén.

A bor fertõtlenítõ hatására már az ókorban rájöttek: Julius Caesar felcserei például bort itattak a katonákkal a hadjáratok alkalmával, hogy elkerüljék a táborokban terjedõ tífuszt és kolerát, és a harcosok valóban ellenállóbbá váltak a járványokkal szemben. Vizsgálatok azóta bebizonyították, hogy tífuszt okozó baktériumok néhány perc alatt elpusztulnak a borban.


Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!