2024.03.29. - Auguszta

Már az õsemberek is tudták, hogy milyen gabonát kell enni

Már az õsemberek is tudták, hogy milyen gabonát kell enni
Sokat vitatott író Szendi Gábor, akinek nagy vihart kavart könyve, a Paleolit táplálkozás megosztja a szakértõ és laikus közönséget egyaránt.

Véleményem szerint elméletének vitatható pontjai többek között, hogy a gabonafélék a rozs kivételével káros táplálékok, szintúgy a hüvelyesek, amelyek „áteresztõvé teszik a bélfalat”.

Ha a gabonához nem tudtunk volna alkalmazkodni (ahogy az író feltételezi), akkor egész egyszerûen már kihaltunk volna.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Minden faj, amely nem tudott alkalmazkodni a változó körülményekhez kihalt, miközben a gabonákat is fogyasztó ember épp ellenkezõleg: túlnépesedett! A gabonafélék a magyar konyha és táplálkozás legfõbb alapanyagát adják õsidõk óta, de gondolhatunk Kínára és Kambodzsára is például, vagy más olyan országra, ahol a rizs a fõ étel és az éhínséget csak a gabona enyhíti valamelyest.

Nagyon ritkán nézek televíziót, de nemrég egy Kambodzsáról szóló kisfilm volt az egyik adón, amely megragadta figyelmemet. Kiderült, hogy a lakosság nagy részének rizs sem jut. Vidéken egy nagy krumpliszerû, hivatalosan (orvosilag) erõsen mérgezõ gumót használnak fel a kevés gabona feldúsításához. Mielõtt megeszik, 3 napig áztatják a patakban, majd órákig fõzik, és csak utána keverik a rizshez. Hetente 2 ilyen méregbomba megtalálása is kincs a helybélieknek.

Gyakorló természetgyógyászként arra biztatok mindenkit, hogy használja a józan eszét a neki megfelelõ táplálék kiválasztásánál és adjon hálát azért, hogy válogathat. Továbbá mondjunk egy imát azokért, akik éhezni fognak az ünnepek alatt is.

Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!