2024.04.19. - Emma

Miért kell a B-vitamin?

Miért kell a B-vitamin?
Jó, ha tudjuk, hogy a népes B-vitamincsalád melyik tagjának milyen különleges szerep jut szervezetünk összetett mûködésében, így célzottan pótolhatjuk a megfelelõ táplálkozással és kiegészítõ vitaminkészítményekkel.

A vitaminok az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen, kis molekulájú, különféle kémiai összetételû biológiailag aktív szerves vegyületek, amelyeket elsõsorban a táplálék révén tudjuk a szervezetbe bevinni.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A vitaminok közül egyesek a kémiailag hozzájuk hasonló szerkezetû anyagból, az elõvitaminokból (provitaminok) képzõdnek. Léteznek antivitaminok (vitamin-antagonista), olyan anyagok, amelyek valamilyen vitamint kiszorítanak az enzimekbõl.

Vitaminhiányos táplálkozás esetén kóros tünetek jelentkezhetnek: enyhébb esetben a vitaminszegénység (hipovitaminózis); súlyosabb esetben vitaminhiány léphet fel. Ugyanakkor túlzott bevitelük is káros lehet, ilyenkor hipervitaminózisról beszélünk (ez például vitamintabletták mértéktelen szedése esetén alakulhat ki), s ez szintén súlyos betegségtünetekkel járhat.

A vitaminokat oldhatóságuk alapján két nagy csoportra oszthatjuk:

- Zsírban oldódó vitaminok (lipovitaminok),
- Vízben oldódó vitaminok

A két csoport tagjai között aligha van vegyi rokonság, de a vízben oldódó B- és C-vitaminok között sem találunk ilyet. A szervezet számára azonban mindkettõ szükséges, a szervezet védekezõ mechanizmusát erõsítik. A vitaminok élettani hatására leginkább hiányuk (az avitaminózis) esetén fellépõ betegségekbõl következtethetünk.

A B-vitaminok tehát vízben oldódó vitaminok, melyek szükséglete fedezhetõ a következõ ételekbõl: húsok, hal, baromfi, máj, élesztõ, barna kenyér, vese, tej és tejtermékek, hüvelyesek.

B1-vitamin (tiamin)

Nélkülözhetetlen a szénhidrátok és az alkohol lebontásához. A hiányállapot ritka, fõleg Ázsiában fordul elõ, ahol a fõ táplálékforrás a fényezett rizs. Veszélyeztetettek továbbá az alkoholisták, az idült hasmenésben szenvedõk. Súlyos hiányállapot esetén beriberi alakulhat ki.

B2-vitamin (riboflavin)

A zsír és a fehérje lebontásához szükséges, és fontos szerepet tölt be a szöveti légzésben és a méregtelenítésben. A hiányállapot igen ritka, fõleg alkoholistáknál, májbetegeknél és idült hasmenésben szenvedõknél alakul ki.

B6-vitamin (piridoxin)

A fehérje-anyagcserében játszik szerepet. A fogamzásgátlót szedõ nõknél néha vitaminhiány léphet fel, de nem szükséges a vitamintabletta szedése, a vitamin a megfelelõ étkezéssel pótolható.

Pantoténsav

Az anyagcserében kulcsfontosságú koenzim-A alkotórésze. Vegyes táplálkozás esetén nem alakulhat ki a hiánya.

Niacin

Nélkülözhetlen a sejtek energiaháztartásában. Hiánya a gyomor és a bél súlyos megbetegedésekor léphet fel, vagy akkor, ha a táplálkozás teljesen nélkülözi a húst és a kenyeret.

Biotin

Kéntartalmú vitamin, az anyagcsere-folyamatokhoz nélkülözhetetlen. A bélbaktériumok is képesek elõállítani, de a vastagbélbõl tökéletlen a felszívódása, ezért a megfelelõ táplálkozással kell fedezni a szükségletet.

Folsav

Szerepet játszik a vörösvértestek képzésénél, az elégtelen folsavbevitel – ez kiegyensúlyozott táplálkozás esetén nem lép fel – vérszegénységhez vezet.

B12-vitamin (kobolaminok)

A vörösvérsejtek felépítéséhez szükséges vitamin, és csak állati eredetû élelmiszerekben található. A vitaminhiány táplálkozásból eredõen csak azoknál fordul elõ, akik egyáltalán nem fogyasztanak húst.

Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!