2024.04.19. - Emma

Demokratikus francia kaviár

Demokratikus francia kaviár
Véget érhet az orosz és iráni kaviár hosszú ideje tartó egyeduralma: a tokhaltenyésztésre berendezkedõ Franciaország olcsóbb és kevésbé sós ikrával készül meghódítani a piacot.

Az 1872 óta mûködõ Prunier kaviárvállalat legismertebb éttermét a párizsi Champs Elysées fényei ragyogják be és kínálatának legfontosabb alapanyagát a "szürke aranyként" emlegetett, házi készítésû kaviárja képezi. Az értékes összetevõt a Párizstól 550 kilométerre délnyugatra fekvõ Dordogne-folyó festõi szépségû torkolatánál nevelkedett tokhalak szolgáltatják.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Mivel azonban a vadon élõ tokhal a kihalás szélére került, és ezzel párhuzamosan a tokhaltenyésztés gyakorlata is egyre elfogadottabbá vált, a Prunier ház növelni kezdte a termelést és leszállította az árakat, hogy minél nagyobb piacot tudjon lefedni. "Fiatalabb és szélesebb célközönséget szeretnénk megszólítani" - mondta Nicolas Barruyer, a vállalat vezérigazgatója.

Az új technikáknak köszönhetõen a tenyésztett halakból nyert kaviárt hosszabb ideig lehet tárolni és az íze sem annyira sós, mint a "vad fajtáknak", ez pedig növelheti a keresletet. A kaviárpiacon azután indultak meg a változások, hogy a túlhalászat és a nyílt vizek szennyezettsége miatt a tokhal 1998-ban felkerült a veszélyeztetett fajok
nemzetközi kereskedelmét szabályozó Washingtoni Egyezmény (CITES) listájára.

A Kaszpi-tengerben élõ beluga tokhalak száma 90 százalékkal esett vissza 1986 óta, az orosz osetra és sevruga fajták a kihalás szélére kerültek. Az egyezmény értelmében 2006-ban a felére csökkentették a Kaszpi-, valamint a Fekete-tengerben élõ vad tokhalak kaviárjának globális exportját, és ezzel az iráni osetra - az egyetlen legálisan árusítható vad kaviár - ára az egekbe szökött, utat nyitva a tokhaltenyésztés elõtt.

"Új eljárásokkal és kevesebb sóval, sokkal szélesebb körben és jóval könnyebben lehet terjeszteni a kaviárunkat" - mondta Barruyer. A Franciaországban élõ vad tokhalak legtöbbje már kipusztult, ám az ország egyre növekvõ tokhal tenyésztésének köszönhetõen Irán után a világ második legnagyobb és Európa elsõszámú exportõrévé nõtte ki magát.
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!