2024.04.19. - Emma

Õsrégi konyhai fûszernövényünk a hagyma

Õsrégi konyhai fûszernövényünk a hagyma
Õsrégi konyhai fûszerünk a vörös hagyma, amely nemcsak ételeinket ízesíti, de az egészségünket is helyrehozza - néhány, nagyanyáink által is õrzött módszerrel.

A magyar tájnyelv hajmának, zsidószalonnának és mózespecsenyének is nevezi a vörös hagymát. Már az egyiptomiak is ismerték jótékony hatását, Ízisz szent növényének tartották. A növekedés és a termékenység szimbóluma volt. Wales jelképeként használja, mivel a középkorban csatát nyertek a kelta wales-iek a hagyma segítségével.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Hazánkba Közép-Ázsiából került , és milyen jól jártunk vele! Ez az ízes, régi fûszer a hagymafélék családjába tartozik, nálunk is termesztik. Jellegzetes íze és illata egy kénvegyületeknek, az allilszulfidnak köszönhetõ.

Nagyon sok fajtája van, de nem hiába ismert és kedvelt világszerte a makói vöröshagyma: kellemes az aromája és kevésbé csípõs az íze. A hagyma fogyasztása igen hasznos, hiszen tartalmaz B1, B2, valamint C-vitamint, kalciumot, káliumot, jódot, foszfort, cinket, szelént, nikotinsavat és flavonoidokat is.

Gyógyhatása világraszóló - Külsõleg és belsõleg is alkalmazható gyógyításra

Baktériumölõ hatása régóta ismert, már Pasteur is felfedezte. Kiválóan megfázásos betegségek enyhítésére, köhögés csillapítására, a hurutos- és légúti megbetegedések kezelésére. De jó gyógyszer akkor is, ha az emésztõrendszerrel van baj: fokozza ugyanis az emésztõnedvek termelõdését. A bélgörcsöket enyhíti. Alkalmas bélféregûzésre, vizelethajtásra és étvágygerjesztésre is.

A vöröshagyma bevethetõ magas vérnyomás ellen, és csökkenti a szívroham kockázatát. De alkalmazható érelmeszesedés megelõzésére, segít megelõzni a koszorúér-megbetegedést, a trombózis, a vérrögképzõdés kialakulását pedig gátolja. Igen hatékony bármilyen gyulladással szemben - növeli a szervezet ellenálló-képességét. Orrmelléküreg-gyulladás esetén is alkalmazható. Vércukor csökkentésére kiváló, nyersen fogyasztva a koleszterinszintre is kedvezõ a hatása.

Egyes feltevések szerint a vöröshagyma kénvegyületei gátolhatják bizonyos tumorsejtek növekedését, burjánzását, így a rákos megbetegedések ellen is bevethetõ.

A sokoldalú fûszer

A vörös hagyma héját elsõsorban gyógyteaként használják, megfázásos tünetek enyhítésére, orrdugulás csökkentésére, de gátolja a darázscsípések által okozott gyulladásos reakció kialakulását is. A barna héj vízben felforralásával készül a gyógytea. Húsvétkor a tojások festéséhez is készítenek „festéket” a hagymahéjból, és végül mintákat kaparnak a barna színbe.

A hagyma illóolajai fellazítják a légutakban lerakódott, besûrûsödött nyákréteget. Bizonyított jótékony hatása az asztma ellen is. A hagyma szirup és a hagymalé nyákoldó, csillapítja a köhögést. Borogatása hasznos a bõr felhólyagzása esetén. Meghûlésre alkalmazható a hagymás tej is. A hagymás tej elkészítéséhez két kis fej hagyma elég.

Össze kell vágni, majd forraljuk fel 1db szegfûszeg, 1 szál kakukkfû és 1 teáskanálnyi méz hozzáadásával, 1 dl vízben. Tizenkét órán keresztül hagyjuk állni, majd nyomjuk át egy szitán. Forraljuk fel 2 dl tejjel, és kész is az ital. Meghûlés esetén napi 2 csészényit ajánlott fogyasztani belõle!

A vöröshagyma nagyon sokoldalú fûszerként is. Sült és fõtt ételeink legnépszerûbb ízesítõje, húsokhoz, levesekhez, fõzelékekhez használjuk, de ízesítjük vele a mártásokat, és a saláták kedvelt alkotóeleme is.

Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!