2024.04.20. - Tivadar

Gombák: ételkülönlegességek, vagy kegyetlen gyilkosok?

Gombák: ételkülönlegességek, vagy kegyetlen gyilkosok?
Az ehetõ gombák az élelmiszerek egy külön csoportját alkotják, bár gyakran a fûszerek, illetve a zöldségek közé is sorolják õket.

Az ehetõ gombák legfontosabb tápanyaga a fehérje, amelynek összetételét az állati fehérjéhez hasonlíthatjuk, ezért húspótló ételként is számoljunk vele.

A fehérjén kívül zsírokat, nagyon fontos ásványi anyagokat, vitaminokat, íz- és zamatanyagokat, étvágygerjesztõ glutaminsavakat, antibiotikus anyagokat is tartalmaz.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A saját gyûjtésû vagy vásárolt gombát feltétlen vigyük el gombavizsgálatra, amit Magyarország bármelyik piacán magánszemélyeknek ingyen elvégeznek!

A gombát felhasználjuk levesnek, salátának, fõételként (rántva, pörkölt, fasírozott), de köretnek, levesek, mártások, húsok ízesítésére, valamint pizzákhoz, vagy hideg és meleg szendvicsekhez és salátákhoz is. Szárítva levesek, húsételek, saláták alkotórésze, õrölve fûszerként ugyanezekhez az ételekhez, ízesítõként használják.

A gombaételekkel kapcsolatban jegyezzük meg:

- a gombát tisztításkor ne áztassuk, csak folyóvízben mossuk meg, csepegtessük le

- fajtól függõen figyeljünk a szeletelésre is, (Pl: a laskagombát, keresztirányba szeleteljük, míg a csiperke gomba bármely módon szeletelhetõ)

- Csak sértetlen zománcú edényben fõzzük, mert vassal érintkezve megfeketedik, és kellemetlen mellékíze lesz.

- Fõzés közben ne fedjük le, mert némely gomba nagyon sok vizet ereszt.

- Gyengén fûszerezzük és sózzuk, kevesebb fûszer és só jobb összhatást ad.

- A gombaételek nem tárolhatók, még a legkitûnõbb hûtõszekrényben sem. (legfeljebb a következõ étkezésig tároljuk, vagy használjuk fel az étel ízesítésére, szendvicsek készítésére.)

Házilag szárítva

A gombát a szennyezõdésektõl, férges, penészes részektõl megtisztítjuk. Vékony szeletekre vágjuk, mûanyaghálón, vagy erõsebb cérnára felfûzve, elõször napon elõszárítjuk, majd a teljes száradásig szobahõmérsékleten, de szellõs helyen tartjuk. Legcélszerûbb a gombaszeleteket a szélüknél átszúrva cérnára felfûzni, úgy hogy a szeleteket mindenütt körüljárja a levegõ, és ne érintkezzenek egymással. A szárítást olyan helyen végezzük, amely jól szellõzik, és ahol a gombaszeleteket nem éri napsütés, nedvesség. A gombát nem szabad sütõben szárítani, mert a szeletek inkább megsülnek, megbarnulnak. Szabadban szárítva ügyelni kell a levegõ páratartalmára is, mert a már félig megszáradt gombaszeletek, nedvességet szívnak magukba.

Ha a szárított gombát ledaráljuk, sûrû szövésû szitán átszitáljuk, és a durván darált részt levesnek, vagy húsok panírozásához, míg a finomra (lisztté) darált részt krémleves, mártások, fõzelékek, húsok, majonézes saláták, töltelékek ízesítésére, külön-külön jól zárható edényekben tároljuk. A gombapor ízletesebb lehet, ha több fûszeres gomba keverékébõl állítjuk össze.

Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!