2024.04.19. - Emma

Nem mindegy, hogy mit eszünk edzés után

Nem mindegy, hogy mit eszünk edzés után
A rendszeres mozgás karbantartja a testünket és a lelkünket. A mozgás fontos az egészséges élet megõrzéséért, de a legjobb hatást csak akkor érhetjük el, ha a magunkhoz vett táplálék is a legmegfelelõbb számunkra.

A szakemberek tanácsai szerint nem az a legfontosabb, hogy állandó és rendszeres edzést végezzünk, hanem szervezetünk szempontjából lényegesebb az edzésmunka elvégzése után elfogyasztott étel. Ugyanis az anyagcserénk egy fizikai terhelés után alapvetõen más jellemzõket mutat, attól függõen, hogy milyen ételeket eszünk.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A szakemberek kutatásai abból a ténybõl indult ki, hogy a testedzés elõnyös tulajdonságai csak átmenetileg érvényesek, egy bizonyos idõ elteltével, ami lehet pár órától pár napig terjedõ idõszak, már nem érvényesülnek. A jótékony anyagcserehatás sokkal jobban függ attól, hogy a fizikai terhelés után a pihenõidõnkben milyen a fehérje, a zsír, és a szénhidráttartalma a szervezetünkbe bevitt tápláléknak. Ez meghatározóbb, mint az, hogy milyen minõségû edzésmunkát végzünk.

A harminc év körüli egészséges férfiakon végzett megfigyelések alapján, a kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a szervezetük inzulinérzékenysége kerékpározás vagy gyaloglás után fõleg akkor fokozódott, ha az edzés végeztével elfogyasztott étel csekély mennyiségben tartalmazott szénhidrátot. Ha növekszik az inzulinérzékenységünk, akkor a szövetek a vérbõl könnyebben veszik fel a cukrot, ami annyit jelent, hogy a több elégetett cukor miatt nagyobb teljesítményre képes az izomzatunk, mint olyankor, amikor az inzulinérzékenységünk alacsony szinten van. Tehát a szénhidrát kizárása az edzés után, megnöveli az inzulinérzékenységünk állapotát, így nagyobb teljesítményre leszünk képesek.

A 2-es típusú cukorbetegség jellemzõje a csökkent inzulinérzékenység, továbbá ez hatással van a szív- és érrendszeri betegségek gyakoribb kialakulására is.

A szakemberek az elvégzett tesztek során véletlenszerû sorrendben négyféle ételt adtak az edzésmunka végeztével a férfiaknak. Ezt négy napon keresztül vizsgálták. Az elsõ három alkalommal 90 percet gyalogoltak a futógépen, vagy kerékpároztak. A negyedik napon nem volt terhelés, de annyi kalóriát fogyasztottak, amennyi megfelelt a fizikai igénybevételüknek.

A vizsgálatok végeredménye alapján, a tesztben résztvevõ férfiak inzulinérzékenység jelentõsen növekedett, fõleg amikor az edzés végeztével kevés szénhidrátot tartalmazó ételt kaptak. Tehát a fizikai terhelés után a legoptimálisabb a szervezetünknek, ha nem viszünk be szénhidrátot. A táplálék kiegészítõ fehérjeturmixok közül ilyenkor válaszuk a szénhidrátmenteset, lehetõleg edzés után ne együnk kenyeret, burgonyát, tésztaféléket és lehetõleg rizset sem. A húsféléket nyugodtan fogyasszuk, mellé pedig zöldséget együnk.

Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!