2024.04.24. - György

Nem mindegy, hogy mit eszik a kismama

Nem mindegy, hogy mit eszik a kismama
Az anya helyes étrendjével csökkenthetõk bizonyos születési rendellenességek kockázatai
Oldal nyomtatása Szövegméret növelése Szövegméret csökkentése Oldal továbbküldése

Brit kutatók szerint a teherbeesés elõtt és után túl zsíros ételeket fogyasztó kismamák a születési rendellenességek nagyobb kockázatának teszik ki magzataikat. Pedig akár veleszületett szívrendellenességek is megelõzhetõk lehetnek az anya helyes étkezésével.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A kutatási eredményeiket kedden a Human Molecular Genetics címû folyóiratban közreadó tudósok egérkísérletekbõl szûrték le megállapításaikat. Vizsgálódásuk során arra a következtetésre jutottak, hogy az anya táplálkozása kölcsönhatásban állhat születendõ gyermekének öröklött génjeivel, és befolyásolhatja egyes születési rendellenességek típusát vagy súlyosságát, mint a veleszületett szívbaj és a farkastorok.

Jamie Bentham, a kutatás vezetõje szerint kísérleteik eredménye azért különösen fontos, mivel elõször tudták bemutatni, hogy a gének és a környezet kölcsönhatásai befolyásolhatják az anya méhében lévõ embrió fejlõdését. Az Oxford Egyetem humángenetikával foglalkozó központjának tudósa elmondta: azt már tudták, hogy a helytelen táplálkozás és a hibás gének egyaránt befolyásolhatják a méhen belüli fejlõdést, ám a most született eredmények arra is rávilágítottak, hogy a kettõ kombinációja jóval nagyobb kockázattal vezet egészségügyi problémák kialakulásához, mi több, sokkal súlyosabb problémák kialakulásához. "Ez az eredmény felajz minket, mivel azt sugallja, hogy a veleszületett szívrendellenességek talán megelõzhetõek olyan lépésekkel, mint az anya étrendjének megváltoztatása" - fogalmazott Bentham.

A veleszületett szívrendellenesség a születési rendellenesség leggyakoribb formája. Korábbi kutatások bizonyították, hogy a cukorbetegségben szenvedõ vagy túlsúlyos anyák fokozottabb kockázatnak teszik ki a gyermeküket. Az is bizonyított, hogy egyes genetikai változások - mint a Cited2 gén hiánya - elõidézheti a veleszületett szívbetegség kialakulását, de azt eddig nem tudták, hogy olyan külsõ faktor, mint az anya étrendje genetikai változást idézhet elõ a születendõ gyermekben.

A brit kutatók egészséges egereket olyanokkal hasonlítottak össze, amelyek Cited2 génje hiányzott. A Cited2 hiánya az egereknél és az embereknél szívrendellenességet okoz, akár nagyon súlyos formában is. A kísérletben zsírban gazdag ételekkel etették az egereket a vemhességük elõtt és alatt, és nyomon követték utódaik méhen belüli fejlõdését. Az eredményeket a kiegyensúlyozott étrendû egerekével vetették össze. A Cited2-hiányos egerek utódainál egy súlyos szívrendellenesség, az kamrai izoméria (rendellenes elhelyezkedésû szívkamra) kialakulásának kockázata több mint a duplájára nõtt, a farkastorok elõfordulásának kockázata pedig több mint hétszer gyakoribb lett, ha az anyaállatokat a zsíros ételekkel etették. Viszont nem történt változás a genetikailag normális, de zsíros ételekkel táplált anyák utódainál, ami arra engedte következtetni a tudósokat, hogy a zsíros étrend és a genetikai hiba kombinációja a felelõs.
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!