2024.04.23. - Béla

Sportolás, korhatár nélkül

Sportolás, korhatár nélkül
A test mozgásigénye nem függ a kortól. Sõt! A test gyorsabban öregszik, ha nem tornáztatjuk és nincs állandó edzésben. Nem túlzás azt állítani, hogy egy aktív negyvenévesnek lehet a teste olyan, akár egy 30 évesé. Függetlenül attól, hány évesek is vagyunk, a biológiai óra lelassításához a kulcs mindig ugyanaz marad: a rendszeres testmozgás. Nagy buzgalmunkban azért éveink számát sem szabad figyelmen kívül hagyni, mert életvitelünk és testünk igénye változik.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Bár minden gyakorlat erõsítésen és cardioedzésen alapszik, a feladatok összetételének és mennyiségének összhangban kell lennie korunkkal. Irigylésreméltó, amikor idõsek mesélik, hogy milyen fittnek érzik magukat, mert mindennap teniszeztek... na persze ez akkor történt, amikor fiatalok voltak, de úgy beszélnek errõl, mintha csak a múlt hét eseményeit elevenítenék fel. Hogy tisztában legyél korod korlátaival és igényeivel, kövesd kronológiai fittség-kalauzunkat, és fiatalabb, fittebb, szebb leszel, mint valaha.

A 20-as évek

Alaptípus: fiatal, és fáradhatatlan
Középpontban: fittness-szintet a maximumra
Óvakodj: a túl sok, túl gyors mozgástól

Vonalvezetõ a heti edzéstervhez

Az idõ és az egészség melletted áll, használd ki, és élvezd a választás és a mozgás szabadságát. Cardiotréningnek bármilyen fizikai akti-vitás megfelel, akár egy kemény aerobik óra, vagy egy jó kis strandröplabda.

A sport a huszonéveseknek nem megerõltetõ. Most hozd ki a legtöbbet magadból, mert a szív- és a tüdõ-kapacitásod ilyenkor a legoptimálisabb. Ebben a korban éri el a csontszövet mennyisége a csúcspontját, és szívós, kemény munkával bebiztosíthatjuk csontjaink egészségét a jövõre nézve.

De ne lõj túl a célon, mert a test túlhajszolása nem az optimális hasznot hozza neked. Az edzések közé iktass be pihenõnapokat, már csak azért is, mert így nagyobb eséllyel elkerülhetõek a sportsérülések. Igaz, hogy fogyás soha többé nem fog olyan könnyen menni, mint ilyen fiatalon, de légy objektív és óvakodj a túlzásoktól! Azok a lányok, akik ilyenkor mindent megtesznek azért, hogy nádszálvékonyak maradjanak, sokszor egészségüket sodorják komoly veszélybe.

Azok a 30-asok

Alaptípus: idõhiány és fáradékonyság
Fókuszban: inkább a minõség, mint a mennyiség
Óvakodj: a súlygyarapodástól

Vonalvezetõ a heti edzéstervhez

Beléptél életed legelfoglaltabb szakaszába. Feltehetõen sokat túlórázol, próbálsz ügyesen zsonglõrködni a munkáddal, a házasságoddal és a gyerekeiddel járó felelõsséggel, és a legutolsó dolog, ami most foglalkoztat, az a testmozgás.

Pedig harmincon túl, mozgás nélkül, sovány izomszövetünkbõl átlagosan közel egy kilót veszítünk minden évben, és 2 kiló zsírral gyarapodunk.

Tûzd ki célul, hogy megnöveled állóképességedet, és tested oxigénellátottságát a legjobbra emeled. Kezdésnek, háromszor 20 perc mozgás bõven elegendõ egy héten. A legkönnyebb ezek közül a séta. Érdemes több hangsúlyt fektetni a szülésnél érintett izmokra, mint például a hasizomra, vagy azokra, melyek munkád miatt jobban terhelõdnek. A szép testtartásért a mell-, és a hátizmok könnyed súlyzózással megerõsíthetõek.

40-en túl

Alaptípus: középkor, válságban a test
Fókuszban: az elveszett izomzat pótlása
Óvakodj: a gyors, félkész ételektõl

Vonalvezetõ a heti edzéstervhez

A társadalom úgy tekint a 40-esekre, mint fiatal 30-asokra, akiknek teljesítményével szemben az elvárás és a nyomás pont akkora, mint a náluk fiatalabbakkal szemben, ráadásul nem csak munkában, de megjelenésben is.

Kezdõdik a "hogy is nézek én ki" pánik. Miután a kilók már ránkragadtak, mi sem természetesebb, mint testünk koplaltatása egy gyors, pánikszerû, egyoldalú diétával. A végén, egy "egész jól nézek ki" elégedett érzés után, beindul a bosszantó jo-jo, mert a gyors diétánkkal nem tettünk mást, mint lecsökkentettünk a test sovány izomszövetét. A kilókat csak úgy tudjuk stabilan távol tartani magunktól, ha erõsítõ gyakorlatokkal folyamatosan pótoljuk és építjük az izomtömeget, ami egyben segít a szervezet egészséges anyagcseréjét is helyreállítani.

Ha fogyni is szeretnél, akkor az edzéstervednek tartalmaznia kell cardiotréninget - séta, úszás, futás - olyan tempóban, ami még kihívást jelent, de nem megterhelõ. Ne feledd, a mozgásnak nem akkor van jótékony hatása, ha megfeszülsz, vagy teljesen kimeríted magad. Egy lendületes séta a parkban a testre és a lélekre is jó hatással van. A cardioedzés mellett kétszer-háromszor egy héten fontos idõt szakítani az erõsítõ gyakorlatokra is.

Elmúltál már 50?

Alaptípus: rutinos, mozgást kerülõ öregrókák
Fókuszban: ki a vackodból, és mozgásra fel!
Óvakodj attól, hogy a test korlátait nem veszed figyelembe

Vonalvezetõ a heti edzéstervhez

Igaz, a test kezd veszíteni üdeségébõl, de még mindig nem túl késõ átvenni az irányítást.

Valójában ma már az 50-esek, csak úgy, mint a 40-esek, nem tekinthetõek klasszikus értelemben idõsnek. Nagyon sokan rendszeresen sportolnak, edzõterembe járnak.

Azok, akik régen is csak szombatonként edzettek, legyenek óvatosak: sok éves semmittevés után, könnyen rájuk törhet a túlbuzgóság, és úgy bánnak a testükkel, mintha az huszonéves lenne.

Ha régóta nem végeztél semmilyen megerõltetõ munkát, vagy gyakorlatot, mielõtt belekezdenél új életviteledbe, szükséges lehet egy teljes körû egészségügyi állapotfelmérés.

A fejlõdés és a változás ennyi idõsen már nem olyan gyors és látványos, mint egy fiatal esetében, de ezért nem kell elkeseredni, és nem szabad feladni.

Az egyetlen út a lassan, de biztosan. Kezdésnek kétszer egy héten 20 perc elegendõ, de ahogy az erõnlét és az önbizalom fejlõdik, ez kiegészíthetõ még egy alkalommal. A sokoldalú mozgáshoz az aerobic a legjobb választás. Az úszás ebben a korban kimondottan jó: kevesebb nyomás nehezedik a csontozatra, miután a testsúlyt a víz megtartja, és nem éri hirtelen sokk a szöveteket és az ízületeket.

A súlyzók helyes használatával az izmok erõsebbé, hajlékonyabbá és rugalmasabbá válnak. Kérj meg bátran valakit, aki a súlyzózásban jártas, hogy elindítson a helyes úton.

Tarts lépést az új trendekkel: a fittness órákat nem csak a mai csirkéknek tartják. A Thai Chi, a jóga, a tenisz, a futás, a szenior tornák kimondottan ajánlottak 50 év felett is. Számos ilyen foglalkozás indul mindenfelé, nézz körül, mert valószínûleg a te környékeden is akad egy.

60-on és azon is túl

Alaptípus: elmében friss, de testben már lassú
Fókuszban: napi foglalatosság
Óvakodj: a tétlenségtõl, fásultságtól

Vonalvezetõ a heti edzéstervhez

A mozgás hiánya, és a korral járó izomszövet-veszteség miatt nagyon sok idõs nem fitt. Tény, hogy az izomzat már nem elég erõs ebben a korban, az izomrostok is elvékonyodnak, de minden megmaradt izomrost képes fejlõdni, csakúgy, mint a fiatal szervezetben. Súlyemelgetésnél a súlyok a csontokat erõsebbé teszik, fejlesztik az egyensúlyt, növelik az izomtömeget és az erõnlétet, megelõzik, vagy lelassítják a csontállomány elvékonyodását, a csontritkulás folyamatát. Használj aerobik-gumiszalagot, vagy kicsi kézi súlyzót a felsõtest erõsítéséhez. A nyújtó és hajlító gyakorlatok - a mozgékonyságot, hajlékonyságot segítik elõ. A napi rendszeres mozgás már létfontosságú.

Egy séta, könnyû kertészkedés, úszás, mind-mind megemelik a szívfrekvenciát, ami csökkenti az érfal megvastagodásának kockázatát. Amikor az érfal megvastagodik, nõ benne a nyomás, és máris megemelkedett a vérnyomás, ami szívelégtelenség és agyi katasztrófák (stroke) kialakulásához vezethet. Sétálj, amennyit csak bírsz! És ne feledd, a könnyed mozgás nem csak a testet, de a lelket és az agyat is frissen tartja.
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!