2024.04.25. - Márk

Lisztkódok - Nem csak háziasszonyoknak

Lisztkódok - Nem csak háziasszonyoknak
Az emberfia gyakran találkozik a milyen liszt is kell az ételbe kérdéssel! Ezt, nagyban nehezíti az a tény, hogy a néhány évvel ezelõtti rétes, és finom verziókat ma már ellátták különbözõ kódokkal. Hogy megértsük ezeket a kódokat ismernünk kell a lisztkészítés folyamatát.

Csúnyán foglamazva, hogy melyik gyártási folyamat eredményeét esszük meg. A gabonát aratás után gabonatárolókban (siló) tárolják, innen szállítják a malmokba. A malmokban egy összetett mûveletsor alatt elõször a szennyezõdésektõl megtisztítják a gabonát.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Ezt követõen aprítják (megõrlik), és osztályozzák (szitálás) termékfajta és szemcseméret szerint. Az õrlés célja a gabonaszemek két fõ alkotójának, a héjnak és a magbelsõnek a lehetõ legtökéletesebb szétválasztása. Ezután a további felhasználásnak megfelelõen adagolják és csomagolják a termékeket.

A betûk a magyar nevekre és a fogósságra (L-nem fogós, F-fogós, FF-kétszerfogós, FFF-háromszorfogós), míg a szám a termék hamutartalmának százszorosa, tehát a szervetlenanyag-tartalmára utal.

A sütõiparban használt kódok:

BL-55: finom(búza)liszt, BL-80: fehér kenyérliszt, BL-112: félfehér kenyérliszt,

BFF-55: rétesliszt,

AD: búzadara,

GL-200: Graham liszt;

TL-50 (vagy BFFF-50): tésztaipari liszt,

DSL: durum simaliszt, TDD: tésztaipari durum dara,

TBL-70: fehér tönköly(búza)liszt,

TBL-300: teljes kiõrlésû tönköly(búza)liszt,

RL-60: fehér rozsliszt (rozsláng),

RL-90: világos rozsliszt,

RL-125: sötét rozsliszt,

RL-190: teljes kiõrlésû rozsliszt.

Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!