2024.03.29. - Auguszta

Kebab - Itthon is terjed a keleti ízû hús

Kebab - Itthon is terjed a keleti ízû hús
A kebab vagy kebap (arab:(کباب) arab eredetû húsétel. Általában birkahúsból készül, és erõsen fûszerezett. Formája lehet hosszúkás vagy gömbölyû. Általában nyársra vagy pálcikára felhúzva sütik meg, sokszor nyílt tûzön.

A fûszerezett kevert darálthúsból készült faszénparázson sült hosszúkás húsételt a jugoszláv utódállamokban csevapinak, kicsinyítve csevapcsicsinek hívják, Bulgáriában kabapcse. Romániában, ahol kevesebb fûszerrel, viszont szódabikarbonáttal készítik mici a neve, melynek jelentése „kicsi”.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Általában öt darab ujjacska méretû húst tálalnak fel egyszerre. A török neve kebap. A volt Jugoszlávia területén a csevapcsicsi szokásos kiegészítõje a vöröshagyma és az ajvár, Bulgáriában ljutenica, Törökországban az ayran.

Sis kebab

Bár a kebab általában darált sült hús, a Törökországban és az egész Közel-Keleten elterjedt sis kebap kifejezés, mely kis pálcikákra felhúzott kocka alakú húsokra utal, hasonlatosan a saslikhoz vagy a magyar rablóhúshoz.

Döner kebap

A török döner kebap a függõlegesen forgó nyársról levágott grillezett húsra utal, a görög gyroshoz vagy az arab suvarmahoz hasonlatosan. A ma gyorséttermekben kapható, pitába töltött döner kebabot egy németországi török bevándorlótól, Mahmut Aygüntõl származtatják, aki 1971-ben jött rá, hogy ebben a formában jobban eladható (gyorsétel).

Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!