2024.03.29. - Auguszta

Befõzési tanácsok

Befõzési tanácsok
A befõzés megkezdése elõtt mindent gondosan készítsünk elõ. Vegyük számba, hogy mire lesz szükségünk: befõzõ lábasra, tálra, fakanálra, merõkanálra - esetleg gyümölcspasszírozóra -, tiszta üvegekre, tetõkre, celofánra vagy pergamenpapírra, gumigyûrûre vagy zsinegre a lekötéshez, tartósítószerre, a nedves gõzöléshez megfelelõ nagyságú edényre, a száraz gõzöléshez pokrócokra, újságpapírra az üvegek betekeréséhez. A befõzéshez használt edények, eszközök legyenek tökéletesen tiszták és szagtalanok. A hagymaszagú lábosban fõzött szirup vagy az ilyen fakanállal kevert lekvár élvezhetetlen.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A befõzéshez lehetõleg új vagy csak erre a célra tartott fakanalat és lábost használjunk. Az üvegeket - és ha az is van, csavaros tetejüket - mosószeres vízzel mossuk, forrázzuk ki, meleg vízzel öblítsük, és tiszta konyharuhára borítsuk le, hogy a víz kicsöpögjön belõlük. Törölni nem kell. Az egyes receptekben közölt cukormennyiség nem szigorú törvény, amit mindenkképpen meg kell tartani. Csökkenthetjük, de mivel a cukor nemcsak édesít, hanem konzervál is, ha kevesebbet használunk belõle, akkor növeljük a gõzölési idõt vagy a konzerválószer mennyiségét.

Konzerválószerként szalicilt vagy benzoesavas nátriumot szoktunk alkalmazni, az egészségre egyik sem ártalmas. Aki idegenkedik tõlük, az ne keverje el a tartósítószert az egész befõzendõ mennyiséggel - kivéve, ahol a recept így írja elõ -, hanem csak a gyümölcs tetejére tegye, és az üveg felbontása után ezt a réteget távolítsa el. Célszerû a tartósítószert egy kevés rumban, alkoholban, szirupban vagy ecetben feloldva önteni a befõtt, savanyúság stb. tetejére. A lekötésre használt celofánt alkohollal, rummal vagy tiszta vízzel egnedvesítve feszítsük az üveg szájára, mindig dupla rétegben, és gumigyûrûvel vagy zsineggel rögzítsük. A csavaros üvegek fedele alá is tegyünk egy réteg celofánt, különösen akkor, ha a tetõ már kopott. A pergamenpapírt elõbb vízben puhítsuk meg, és alá egy tiszta vászondarabot téve erõs zsineggel kössük körül. Szûk szájú üvegek ledugaszolásához új parafa dugót - melyet elõbb kifõztünk és megszárítottunk - használjunk, amit azután olvasztott viasszal is bevonhatunk.

Nedves gõzöléshez egy megfelelõ nagyságú edény aljára helyezzünk több rétegben összehajtogatott újságpapírt - esetleg kis deszkát vagy rácsot -, és erre állítsuk az üvegeket, nem túl szorosan egymás mellé. Az üvegek közé is tegyünk papírt vagy ruhát, hogyha a víz forrása közben összeütõdnének, ne repedjenek meg. Az edénybe annyi hideg vizet öntsünk, hogy az üvegek kétharmadáig érjen, majd nem túl erõs tûzön forraljuk fel. A gõzölési idõt mindig a víz forrásától kell számítani. A gõzölõ edényt egy hasonló nagyságú edénnyel takarjuk le. Az üvegeket a vízben hagyjuk kihûlni. A recept elõírása szerint a gõzölést esetleg másnap megismételjük. Száraz gõzölésre a legalkalmasabb egy megfelelõ nagyságú kosár vagy láda, amit pokrócokkal, kispárnával bélelünk ki. Ebbe tesszük a forrón betöltött, gyorsan lekötözött, tisztára törölt és újságpapírba göngyölt üvegeket. Az üvegek tetejét is takarjuk be pokróccal vagy párnával. Legalább 24 óráig hagyjuk így, azután szedjük ki az üvegeket és rakjuk a helyükre. A nyersen eltett gyümölcs- és fõzelékféléket a cukor, só vagy egyéb konzerválószer tartósítja.

A befõzés akkor lesz sikeres, ha a felhasznált gyümölcs-, zöldség- vagy fõzelékféle teljesen friss és hibátlan (ha gyengébb minõségût is felhasználhatunk, azt a receptben külön megemlítjük), az üvegek, eszközök, munkaasztal stb. tökéletesen tiszták. A befõzést a fõzéstõl elkülönítve végezzük, hogy még véletlenül se kerüljön készítményünkbe olyasmi (pl. morzsa), amitõl azután megromlik, és egyaránt kárba vész anyag és munka. Ha a savanyúság tetején szürke hártya képzõdik, azaz pimpós lesz, ezt úgy távolítsuk el, hogy az üveget állítsuk egy tálba, a hártyát egy kis részén óvatosan húzzuk félre, és ide öntsünk megfelelõen ízesített salátaecetbõl annyit, hogy az üveg teljesen megteljen, mert így a pimpós rész lefolyik a tetejérõl. Vigyázzunk, hogy a lé a savanyúságot jól ellepje: kössük le az üveget, tegyük hûtõszekrénybe, és tartalmát mielõbb fogyasszuk el, mert sokáig már nem tárolható.
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!