2024.03.28. - Gedeon, Johanna

A szójaevés csökkentheti a tüdõrákkockázatot

A szójaevés csökkentheti a tüdõrákkockázatot
A nemdohányzó, sok szóját evõ férfiak kockázata kisebb a tüdõrákra - állapította meg egy japán tanulmány.

A szója izoflavonokat tartalmaz, melyek növényi ösztrogének, és a humán ösztrogén hormonhoz hasonlóan rákellenes tulajdonságaik lehetnek a hormonszinttõl függõ ráktípusoknál, például az emlõ- vagy a prosztatadaganatoknál - jegyzik meg az American Journal of Clinical Nutrition címû szaklapban közzétett cikkükben a szerzõk.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Simazu Taicsi, a tokiói Nemzeti Rákkutató Központ munkatársa csapatával 36 ezernél több japán férfi és 40 ezernél több japán nõ követéses vizsgálatát végezte el. A résztvevõk életkora 45 és 74 év között volt és a tanulmány kezdetekor nem diagnosztizáltak náluk rákos betegséget.

Az adatgyûjtés indulásakor - 1995 és 1999 között - felmérték az emberek életmódját, étkezési és dohányzási szokásait, orvosi kórtörténetét, majd 11 éven át követték nyomon egészségüket. A tüdõrák elõfordulása viszonylag kicsi volt: a férfiak között átlagosan minden 75. esetben, a nõk körében pedig minden 225 esetbõl egyszer diagnosztizálták a 11 év alatt.

A 13 ezer, soha nem dohányzó férfit aszerint is csoportokba osztották, hogy mennyi szóját fogyasztottak. Kiderült, hogy azok körében, akik sok szóját ettek, jóval kisebb arányban fordult elõ tüdõrák. Minden tényezõt figyelembe véve, körülbelül a fele volt a tüdõrákos esetek aránya a legtöbb szóját fogyasztó csoportban, mint azoknál, akik a legkevesebb szóját ették. A nõk esetében a kutatók nem tudtak használható következtetéseket levonni a szójafogyasztás és a tüdõrák kapcsolatáról az elõfordult daganatos esetek kis száma miatt.

A tanulmány nem tért ki sem a passzív dohányzás hatására, sem az izoflavonok étrendkiegészítõként való alkalmazására. A szakemberek ezért úgy vélik, még nincs elegendõ adat arra, hogy az étkezési szokások megváltoztatására vonatkozó következtetéseket vonjanak le, ehhez további, több országban lefolytatott vizsgálatok szükségesek.
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!