2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Lisztérzékenységben is az önkontroll a kulcs?

Lisztérzékenységben is az önkontroll a kulcs?
A chicagói Rush Egyetem Orvosi Karának gasztroenterológusai elvégeztek egy tanulmányt, mely azt vizsgálta, az agy-, illetve a testkontroll valóban segítséget jelent-e a diéta betartásában. A lisztérzékenység (orvosi szóval: cöliákia) egy gyermekekben és felnõttekben elõforduló, élethosszig tartó emésztési rendellenesség. A cöliákiás betegek szervezete nem tolerálja a glutént, mely szinte minden élelmiszerben, valamint egyes gyógyszerekben, vitaminokban és ajakzsírokban megtalálható. A glutén hatására gyulladás alakul ki a vékonybélben, és csökken az elsimuló bélbolyhok felszívó készsége.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

"Akár kis mennyiségû glutén is kiválthatja a vékonybél károsodását"- nyilatkozta Dr. Ali Keshavarzian, a Rush Egyetem belgyógyásza.

Az élelmiszerekbe számos adalékanyag formájába kerülhet glutén, például állagmódosító keményítõ, tartósítószer, valamint búzából készült stabilizáló. Rejtett esetek is elõfordulnak: számos kukorica- és rizstermékeket elõállító gyár készít élelmiszert lisztbõl, így szennyezés is elõfordulhat.

Keshavarzian hozzátette: "A cöliákia komolyan befolyásolja a betegek életminõséget. Akár étterembe mennek, akár egy baráthoz vacsorára, ki vannak téve a cöliákia veszélyeinek."

A tudósok azt vizsgálták, vajon a test-, vagy az agykontroll segít jobban a szigorú diéta betartásában. Ehhez 18 évnél idõsebb, frissen diagnozstizált cöliákiás betegeket véletlenszerûen két csoportba osztottak. Korábban a betegeknek problémája volt az étrend betartásával.

A glutén teljes kiiktatása az étrendbõl vékonybél teljes gyógyulását eredményezi. Azonban míg ez a folyamat gyerekeknél 3-6 hónapot vesz igénybe, addig felnõtteknél ez akár évekig is eltarthat.
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!