2024.04.19. - Emma

Tortadivat: a franciák már nem használnak tejszínhabot

Tortadivat: a franciák már nem használnak tejszínhabot
Budapest - A dzsungelharcos nõ csokoládészobrával gyõzött a francia csapat a lyoni Bocuse D,Or cukrászbajnokságon, a magyar csapat a részt vevõ 80 ország közül a 20. helyen végzett. A franciák desszertjei más világot tükröznek, mint amilyen a magyar cukrászdák kínálata.

A tejszínhab kiment a divatból, a francia csapat egészen más trendet követ mind a hétköznapokban, mind a szakmai megmérettetéskor - mondta el Nesztovidisz Zoltánné, az Intercontinental cukrásza, a magyar csapat egyik tagja szerkesztõségünknek.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Tésztalap, krém, lap, krém, lap és a tetején dísz, sok tejszínhabbal - fõleg ilyen a magyar torta és süteménykínálat. Ezzel szemben a francia cukrászok tojás, liszt és cukor helyett sokszor mandulaõrleménybõl készítik a torta alaplapját, a töltelék nem tejszínes vagy vajas krém, hanem például gyümölcsvelõ, a rétegek rafináltan ropogósak és krémesek egyszerre. Ugyanakkor - tette hozzá Nesztovidisz Zoltánné - ezeket a süteményeket nem tudnák megfizetni az átlagos magyar cukrászdákban a vásárlók, hiszen ezek az alapanyagok drágábbak.

A magyarok - Mihályi László, Nesztovidisz Zoltánné cukrászok és M. Tóth Zsolt jégszobrász - elsõ ízben rajtoltak a lyoni versenyen, amely kétfordulós: az egyik évben vannak az elõdöntõk, a másik évben a múlt héten megrendezett döntõ.

A magyar csapat jelentõs hátránnyal indult, hiszen a többi ország cukrászai közül sokan már hónapokkal a verseny elõtt a helyszínen edzettek. Hatalmas összegeket költenek egyes országokban e szakmai megmérettetésre, tökéletesen ismerik a helyszínt, egész stáb segíti õket a felkészülésben - mondta a cukrász a www.recept.zug.hu tudósítójának.

A mestercukrász szerint megérdemelten végeztek a franciák az elsõ, az olaszok a második, a belgák a harmadik helyen. Különleges desszertekkel rukkoltak ki a fiatal külföldi mesterek és olyan szerszámokkal, kellékekkel dolgoztak, amilyeneket itthon nem is nagyon ismernek a szakmában. A franciák például egy képzõmûvész által tervezett dzsungelharcos nõ csokoládészobrával gyõztek. A három feladatot egy vezérfonálra építették fel, a tányérdesszert például egy méregpoharat formázott, benne csokoládéhabbal.

A magyar csapat csokoládétortájának piskótája liszt helyett mandulaporral készült. Ropogós és habos-krémes rétegek váltották egymást, a tortát szederrel díszítették. A parfétorta citromos vaníliafagylalt, mangó- és csillaggyümölcs-szorbet, krémes narancskaramell, gyömbérparfé és ropogós praliné házasságából született. A tányérdesszertnek a mák, sárgabarackpüré, vékony narancsból készült lapocska, meggyszorbet és meggyel festett rózsaszín mandula voltak a fõbb összetevõi.

A cukrászszakma legtekintélyesebb világversenyét kereken 20 éve rendezik meg Lyonban, a Bocuse d,Or szakácsversennyel egy helyszínen.

A szakácsok egyéni versenyében norvég gyõzelem született: a 28 éves Geir Skeie a tõkehalból, fésûkagylóból, garnélából és szarvasgombából álló varázslatáért, valamint a húsételek kategóriájában bemutatott marhafogásáért 20 ezer euróval (6 millió forinttal), valamint a verseny névadójáról, Paul Bocuse-ról mintázott arany kitûzõvel lett gazdagabb. A második helyet a svédek szerezték meg, a képzeletbeli dobogó harmadik fokára a franciák léptek fel. Sokan amerikai gyõzelemre számítottak, a Kaliforniában alkotó Timothy Hillingsworth azonban csak a hatodik helyen végzett.
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!