2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Mitõl pálinka és mitõl hungarikum?

Mitõl pálinka és mitõl hungarikum?
Az õsz nemcsak a szüret idõszaka, de a pálinkafesztiválok ideje is. Október elején a fõvárosban a Vigadó téren a Pálinka Promenádot rendezték meg, október 10. és 12. között pedig a Budai Várban a Pálinka- és Kolbászfesztivál csalogatja a vendégeket. De mikor neveznek pálinkának egy szeszesitalt és mitõl lesz az hungarikum?

Kizárólag Magyarországon termett és termelt nemes- és vadgyümölcs, szõlõ és aszúszõlõ- törköly használható fel pálinka készítéséhez.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Valamint csak az a törköly- és gyümölcspárlat nevezhetõ pálinkának, amelyet Magyarországon cefréztek, pároltak, érleltek és palackoztak - mondja ki az idevonatkozó jogszabály.

Ha kisüsti az ital, akkor legfeljebb 1000 liter ûrtartalmú, rézfelületet is tartalmazó lepárló berendezésben, legalább kétszeri szakaszos lepárlással állították elõ - árulja el az egyik szakmai honlap.

Akkor érlelt a pálinka, ha legalább 6 hónapig pihentették 1000 liternél kisebb, vagy legalább 12 hónapig 1000 literes, vagy annál nagyobb térfogatú fahordóban. Ópálinkának az a törköly vagy gyümölcspálinka nevezhetõ, amelyet legalább egy évig érleltek 1000 liternél kisebb, vagy két évig 1000 literes, vagy annál nagyobb térfogatú fahordóban.

Savanya Klára, a Pálinka Promenád fõszervezõje arra is fölhívta a figyelmet,hogy ez a ma már hungarikumnak számító ital általában 40-50-es szeszfokú, de 37,5 és 86 fokos is elõfordul. Kereskedelmi forgalomban 37,5-55 fokos párlatokat lehet kapni.

Számos olyan szeszes italt is pálinkának neveznek a vásárlók, amelyek hivatalosan nem viselhetik ezt a nevet. Ilyen például a mézes pálinka. Akkor sem pálinkáról beszélünk, ha például vilmoskörte aromát tesznek krumpli vagy más alapú szeszekhez - ilyenkor a "végeredmény" egyszerûen csak szeszes ital, ha mégoly jó nevû cégtõl is származik.

A jó pálinka átlátszó és színtelen - az érlelt és az ágyaspálinkák esetében más a helyzet. A címkén fel kell tüntetni a készítõ vagy a forgalmazó nevét, elérhetõségét, az áru alkoholtartalmát.

Hogyan kell fogyasztani ezt az italt? Elõször is, mértékkel. Azonban tévhit, hogy behûtve! Ekkor ugyanis elveszíti az élvezeti értékét. A legjobb 18-20 Celsius fokon felszolgálni.

Hajdanán reggel ittak - fõleg a paraszti gazdaságokban - pálinkát, mert segítette a nehéz testi munkához szükséges, laktató, zsíros reggeli megemésztését. Nagyobb munkák esetén a fáradtságot csökkentette. Nem hiányozhatott ünnepek idején sem az asztalról.

A pálinka vásárlásánál fontos figyelmeztetõ az ár. Magas adótartalmú termékrõl van szó: fél liternél ez minimum 700-1000 forint, és ehhez jön még az alapanyag, valamint az elõállítás, szállítás költsége. Ezért a túl olcsó pálinka vásárlását célszerû elkerülni.

Nagy András, a Magyar Szeszipari Szövetség igazgatója azt állítja: egy évben 1,5 deciliter/fõ az eladott kereskedelmi mennyiség Magyarországon Ennél jóval több a bérfõzésbõl származó: fejenként évente 1 liter. Míg a kereskedelmi forgalom növekvõ tendenciát mutat,a bérfõzésbõl származó fogyasztás csökkenõt.

A különlegességek is divatba jöttek: az õszi pálinkafesztiválokon bizonyára sokan megkóstolják a berkenye, galagonya, fehéreper, erdei szamóca és más gyümölcs lepárlásából származó ritkaságokat. A klasszikus alma, szilva, barack, körte és meggypálinkák szinte sehol nem hiányoznak a kínálatból.

Ma már léteznek eredetvédett pálinkák is. Jelenleg hat ilyen tájegységet és gyümölcsfajtát tartanak nyilván: szatmári szilva, kecskeméti barack, békési szilva, szabolcsi alma, gönczi barack és újfehértói meggypálinka. Ilyen néven csak az azon a tájon termett, különlegesen zamatos gyümölcsbõl párolt ital hozható forgalomba.
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!