2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Egyre több fiatal kap bõrrákot

Egyre több fiatal kap bõrrákot
Szeretünk órákig napozni, szépen lesülni, nagyokat úszni. De ilyenkor nyáron érezzük leginkább a bõrrák fenyegetését is, amelynek leghatékonyabb megelõzése még mindig a fényvédelem és a rendszeres vizsgálat. Úgy tûnik idén késik a nyár, de semmi kétség, elõbb utóbb beköszönt a verõfényes idõ. A napozástól elszokott bõr védelme a hosszúra nyúlt tél és tavasz után még nagyobb figyelmet igényel. A káros hatásokat a fényvédõ krémek segítenek megelõzni. Ezek a készítmények azonban csak részben nyelik el a sugarakat s nem helyettesítik teljes egészében a napozáshoz szükséges óvintézkedéseket sem.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A nõk a menstruáció elõtti napokban különösen érzékenyek a napsugárzásra. A szõkék kétszer olyan érzékenyek, mint a barna vagy fekete hajúak, a vöröseknek pedig még a szõkéknél is jobban kell óvniuk magukat. A nagyvárosi szennyezett levegõ véd a leégés ellen, a tengerparton viszont a tisztább levegõ, és a fénysugarak visszaverõdése a vízrõl fokozza a leégés veszélyét. A víz a rávetõdõ fény legalább ötven százalékát visszaveri, a sugárzás így az eredeti 150 százalékára nõ.

A következõ három alapelv betartásával hatékonyan védhetjük meg bõrünket: aranyszabály, hogy a napsugárzás legintenzívebb 4 órájában mindig viseljünk könnyû ruhát, és maradjunk az árnyékban. Használjunk olyan napvédõ krémet, amely magas UVB faktorral rendelkezik, és sokáig megszûri az UVA sugarakat. S végül rendszeresen ellenõrizzük anyajegyeinket, gyanú esetén forduljunk bõrgyógyászhoz.

Elsõsorban az UV sugarak károsíthatják a bõrt. Roncsoló hatásuk különféle súlyosságú és kockázatú jelenségekben mutatkozik meg. Az egyszerû leégéstõl, amely a túlzásba vitt napozás következménye, a melanómáig, amely ugyan a bõrrák legritkább formája, de az áttétek kialakulásának nagy kockázata miatt ez a leginkább veszélyes és végzetes kimenetelû.

Melanóma mindenkinél kialakulhat. Nagy kockázatnak azok vannak kitéve, akik az úgynevezett "fototípusba" tartoznak, azaz világos a bõrük, a hajuk és szemszínük is, szeplõsek vagy leégésre hajlamos a bõrük. De természetesen annak is figyelnie kell, akinek a családjában elõfordult már melanóma. Szintén árulkodnak az anyajegyek a testen, különösen, ha 50 vagy annál több van. Ezek különféle formájúak, méretûek és színûek lehetnek. Az újonnan megjelent, a többitõl eltérõ és gyorsan növekvõ anyajegyekre kell a legjobban figyelni. Az elváltozást mutató anyajegyek esetében meg kell vizsgálni az anyajegy körvonalait (szabályosak vagy szabálytalanok), az átmérõjét (több vagy kevesebb 5 mm-nél), hogy milyen gyorsan fejlõdik, illetve változtatja az alakját. Szakemberek azt javasolják, hogy a legkisebb kétely esetén is forduljunk bõrgyógyászhoz.

Bár hihetetlenül hangzik, a bõrünknek is van "memóriája." A fénykárosodás 80 százaléka tizennyolc éves kor alatt éri a testünket, bõrünket. A szolárium "fénye" és a természetes napé összegzõdik, egyre jobban és jobban károsítják a bõrt, amely így nem kezdhati a nyarat tiszta lappal. Magában hordozza a korábbi leégések emlékét. Ahogyan a többszöri káros hatások összegzõdnek, megjelenik a bõrrák, mely egyre több fiatalt érint.

Az alábbi néhány, egyszerû lépés segít alaposabban megismerni az anyajegyeket. A cél nem az, hogy bárki saját magán diagnosztizálja a melanómát. Abban segít, hogy eldönthessük, mikor kell bõrgyógyászhoz fordulni. A vizsgálatot célszerû rendszeresen, évente kétszer-háromszor is elvégezni. Alaposan nézzük át az arcot, beleértve a füleket is. Vizsgáljuk meg fejbõrt, hajszárítóval szétfújva a hajat. Ellenõrizzük a tenyereket és a kézfejet, valamint a körmöket és az alkart, könyököt és hónaljat. Hasonlóan kényes testrész a nyak és a mellkas, a nõk vizsgálják meg a mell alatti bõrfelületet is, valamint a hasat. Ülõ helyzetben, tükör segítségével vizsgáljuk meg a combok belsõ részét, a lábakat, a lábfejeket és a talpakat, valamint a lábkörmöket és a nemi szerveket.
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!