2024.04.25. - Márk

Mit adjunk a picinek? - Egészségtelen gyermek-élelmiszerek

Mit adjunk a picinek? - Egészségtelen gyermek-élelmiszerek
Tíz kifejezetten gyermekek számára készült élelmiszer közül kilencnek csekély a tápértéke, mivel sok benne a cukor, a zsír vagy a só - derül ki egy kanadai tanulmányból.

A 367 vizsgált termék 70 százaléka túl sok cukrot, csaknem egy negyede (23 százalék) túl sok zsírt és 17 százaléka túl sok sót tartalmazott. Ennek ellenére a csekély tápértékû termékek hatvankét százaléka hirdette csomagolásán, hogy értékes tápanyagokat tartalmaz - írja a ScienceDaily internetes portál.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A kanadai Calgary Egyetem professzora, Charlene Elliott és kollégái által értékelt termékeknek csupán 11 százaléka felelt meg az amerikai nonprofit Közérdekû Tudományos Központ (CSPI) kritériumainak. Ezek a normák elõírják, hogy az egészséges élelmiszer kalóriáinak legfeljebb 35 százaléka származhat zsírból, valamint nem tartalmazhatnak 35 százaléknál több hozzáadott cukrot. A só mennyiségét az élelmiszerek típusától függõen adagonként 230 és 770 mg között határozzák meg.

A 367 terméket egy ötvenezer áruféleséget kínáló kanadai szupermarket láncban vásárolták 2005 decemberében. A termékeket úgy választották ki, hogy célcsoportjukat egyértelmûen a gyerekek képezzék - csomagolásukon képregényfigura vagy egyéb mókás rajz szerepeljen.

"Az eredmények elgondolkodtatóak, hiszen a szülõk leginkább olyan termékeket vásárolnak gyermeküknek, amelyeket azok szívesen fogyasztanak, azonban egyáltalán nem biztos, hogy ezek egészségesek is. Az egészséges táplálkozás viszont rendkívül fontos, különösen az elhízott gyerekek jelenlegi arányát tekintve." - magyarázza a professzor asszony. Kanadában, az Egyesült Államokban és Európa-szerte a gyerekek csaknem 35 százaléka elhízott, és így nagyobb eséllyel lesz magas vérnyomásuk, szívbetegségük, kettes típusú cukorbetegségük vagy valamilyen rákbetegségük.

Charlene Elliott szerint fel kell hívni a döntéshozók figyelmét arra, hogy a gyártók milyen tápértékeket tüntetnek fel a gyermekek részére elõállított termékeken, és milyen képekkel próbálják meg azokat eladni. "Ha a szülõ azt látja, hogy a termék valamely értékes tápanyagot tartalmaz, azt hiheti, hogy az egész termék tápláló. A tanulmányunk azonban kimutatta, hogy az esetek többségében sajnos egyáltalán nem errõl van szó" - vonja le a végkövetkeztetést a professzorasszony.
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!