2024.04.18. - Andrea, Ilma

Édesítõszerek kávéba, üdítõbe és egyebekbe

Édesítõszerek kávéba, üdítõbe és egyebekbe
A light élelmiszerek és üdítõitalok szinte mindegyike szintetikus édesítõszereket tartalmaz. A cukorbetegek és a fogyókúrázók az ilyen mesterségesen ízesített termékeket fogyasztják. Bár nincs bizonyítható mellékhatásuk, a kismamáknak és a gyerekeknek érdemes természetes édesítõszereket választani.

A light üdítõkben, gyümölcslevekben, egyes joghurtokban és még a cukormentes rágóban is édesítõszerekkel helyettesítik a cukrot.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az édesítõszereknek sok fajtája létezik, ismerünk szintetikus és természetes eredetû cukorpótlókat. Kíváncsiak voltunk, hogy melyik típusú édesítõszert ajánlja a szakember, hiszen sokszor lehet hallani a termékek esetleges veszélyeirõl.

– Az eddig elvégzett kísérletek nem bizonyították, hogy az édesítõszerek bármelyike – a napi ajánlott bevitel mellett – komoly mellékhatásokat okozna, például rákkeltõ lenne. Egészségre kimutatott káros hatása csak a napi megengedett mennyiség körülbelül százszorosának elfogyasztása esetén válhatna lehetségessé – magyarázta Szilágyi Gabriella dietetikus. A szakember hangsúlyozta, hogy a gyermekeknek, a terhes vagy szoptatós kismamáknak, úgy, mint más szintetikus anyagokat, az édesítõket is érdemes mellõzniük. Jobb az elõvigyázatosság.

A fogyókúrázók és legfõképpen a cukorbetegek sokszor rászorulnak a mesterséges készítményekre, melyekben alapvetõen négyféle szintetikus adalék – a szacharin, a ciklamát, az aceszulfám-K és az aszpartam – keverékeit alkalmazzák általában tabletta vagy folyadék halmazállapotban. Ezeknek a vegyületeknek – az aszpartamot kivéve – nincs energia- vagy kalóriatartalmuk. A dietetikus szakembertõl azt is megtudtuk, a mesterséges édesítõszerek csoportján belül léteznek cukorpótlók, mint például a cukoralkoholokhoz tartozó szorbit, a cukormentes rágó egyik adalékanyaga.

A diabetikus kompótokat, lekvárokat is természetes cukorpótlóval (fruktózzal) vagy szintetikus szorbittal édesítik. Van némi energiatartalmuk, ezért a túlzottan elhízott, illetve súlyos cukorbetegeknek ezeket a termékeket nem ajánlják. A boltokban találtunk természetes alapanyagú édesítõt is, mely egy növénybõl készül, és Brazíliában, illetve Paraguayban a bennszülöttek már évszázadok óta használják. Vérnyomás- és vércukorszint-csökkentõ hatása bizonyított. A legtöbb szakember azonban mégis a mézet ajánlja. Tele van értékes ásványi anyagokkal és vitaminokkal.

Természetes megoldás

Tudatos fogyasztóként azonban meggondolandó a „light”, cukormentes termékekek fogyasztása, édesítéshez használjunk inkább mézet, barnacukrot, amelyek az édes íz mellett hasznos ásványi anyagokkal táplálják szervezetünket. A diéták során pedig a fogyást a mérsékelt, egészséges táplálkozástól, a testmozgástól és ne a mesterséges édesítõszerektõl várjuk.


DM
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!