2024.03.19. - József, Bánk

Amit a whiskyrõl feltétlenül tudni kell

Amit a whiskyrõl feltétlenül tudni kell
A whisk(e)y történetének ismertetése elõtt mindenképp tisztáznunk kell a helyes írásmódot. Az Angliában, Skóciában és Kanadában készülõ italokat whisky-nek, az írországi és az Egyesült Államokbeli termékeket pedig whiskey-nek kell írni. Ez persze csak az elmélet, a gyakorlatban kevés olyan hely van a világon, ahol mindenki pontosan tartaná magát ehhez a szabályhoz. A továbbiakban az egyszerûség kedvéért a whisky alakot használjuk, amikor az italról általában beszélünk. Ha hihetünk a hagyománynak, az elsõ hivatalos whiskykészítõ ugyanúgy egy szerzetes volt, mint ahogy a pezsgõé is.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A történet szerint a francia Dom Pérignonnál másfél évszázaddal korábban, 1494-ben IV. Jakab skót király azzal a kéréssel fordult egy baráthoz, hogy készítsen számára életvizet malátázott árpából. Az eredmény az aranysárga whisky lett - az az ital, amelyet érlelés nélküli formájában már a kelták és a skóciai pásztorok is ismertek.

A hagyományos whiskykészítõ területeken - tehát Skóciában, Írországban, majd a 18. század végétõl Észak-Amerikában - egyre többen alapítottak fõzdéket, de a termelés a brit kormány 1823-ban bevezetett szabályozásáig kissé kaotikus volt. Ugyanerre az idõszakra, a 19. század közepére tehetõ az egyik legelterjedtebb whiskytípus, a kevert (blended) kialakulása. A készítõk akkoriban hordókban árusították a whiskyt, a palackozást a kereskedõk végezték. Ilyen kereskedõ volt John Walker is, aki az elsõk között próbálkozott a különféle párlatok házasításával. Az így született ital nagyon népszerû lett, s megalapozta a Johnnie Walker márka hírnevét. A kevert whiskyket ma összefoglaló néven scotch-ként, vagyis skótként emlegetjük. A skót whisky bárhol készülhet, a névhasználat feltétele, hogy minimum három éven át kell tölgyfahordóban érlelni Skóciában és a palackozott ital legalább 40 százalékos alkoholtartalommal kell rendelkezzen. Hasonló elõírások vonatkoznak az ír whiskeyre is.

Deluxe Magazin
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!