2024.04.19. - Emma

Segítség egy teljesebb élethez

Segítség egy teljesebb élethez
A „Segítség egy teljesebb élethez” kezdeményezés elsõ eredményei alapján – 35 centrumban több mint 400 résztvevõ – elmondható, hogy a komplex életmód program nem csupán a pszichiátriai betegek testsúlyára, valamint az õket az átlagnépességhez képest jobban sújtó szív-és érrendszeri megbetegedések megelõzésére van pozitív hatással, hanem javítja a pszichoterápia hatékonyságát és az orvos-beteg együttmûködést is. A Lilly Hungária 2003 õszén mutatta be Magyarországon egyedülálló edukációs kezdeményezését.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A "Segítség egy teljesebb élethez" elnevezésû program célja, hogy életviteli tanácsadással javítsa a pszichiátriai betegek életminõségét, és segítse a kezelésben résztvevõ orvosok, gondozók és betegek közötti együttmûködés hatékonyságát az egészséges életre nevelés jegyében.

A modern, ún. atípusos antipszichotikumok megjelenésével, hatékonyságuk és a korábbiaknál lényegesen kedvezõbb mellékhatás profiljuk miatt, a sikeres terápia kulcsa a megfelelõ orvos-beteg együttmûködés, a beteg teljesebb életéhez segítséget nyújtó módszerek, valamint a komplex rehabilitáció lett. Ha nem alakul ki a megfelelõ életmód, akkor ennek eredményeképpen elégedetlenség, az önértékelés csökkenése, a terápiás együttmûködés (compliance) romlása, esetleg a kezelés elhagyása, végsõ soron visszaesés és a betegség hosszú távú kilátásainak romlása következhet be. Ezt a feladatot a betegek sokszor nem tudják megfelelõ segítség nélkül megoldani, így szükség van speciálisan a számukra kialakított programra.

A kezdeményezés indulásakor elsõ lépésként a betegekkel foglalkozó pszichiátereknek és szakápolóknak szerveztek szemináriumokat az ország nyolc városában. A tapasztalatok szerint az elõadásokon hallottak nagy segítséget jelentettek a szakembereknek az életmódváltás gyakorlati megvalósításához, amihez speciálisan a pszichiátriai betegek igényeihez kialakított kiadványok is rendelkezésre állnak.

A „Segítség egy teljesebb élethez” elnevezésû programnak köszönhetõen az országban jelenleg 35 Életmód Klub mûködik, összesen több mint 400 beteg aktív részvételével. A klubok pszichiátriai osztályon, gondozóban, nappali kórházban és szociális intézményben egyaránt megtalálhatóak. A kis létszámú (4-16 fõ) csoportokba elsõsorban antipszichotikum terápiában részesülõk (jellemzõen szkizofréniában szenvedõ betegek) járnak, de nagyon jók a tapasztalatok a „vegyes csoportokkal” is, ahol depresszióban, bipoláris zavarban és szkizofréniában szenvedõ betegek együtt vesznek részt a foglalkozásokon.

Az Életmód Klubok tevékenységének két fõ pillére a rendszeres testmozgás és az étkezési szokások átalakítása. A rendszeres találkozások alkalmával ezért a résztvevõk együtt mozognak, és szakemberek segítségével igyekeznek egészségesebbé tenni étrendjüket.
A programnak köszönhetõ elsõ fontos tapasztalat a csoportvezetõket is meglepte, ugyanis kiderült, hogy a betegeket foglalkoztatja a külsejük, és akarnak, illetve tudnak is tenni a változás érdekében!

A rendszeres, gyógytornász által koordinált és a csoportok igényeihez alakított testmozgás nagyon népszerû a betegek körében. Ahol hiányzik a tornaterem ott, rendszeres, szervezett séta, ping-pong, futball és egyéb tevékenységekkel igyekeznek beépíteni a testmozgást a betegek mindennapi életébe.

A program másik fõ eleme az egészséges táplálkozás, amihez dietetikus ad segítséget. Az általános elveken túl gyakorlati tanácsokat és rendszeres konzultációs lehetõséget is kapnak a betegek. Az étkezési szokások átalakítása idõigényesebb, az eredmények, a súlycsökkenés is csak hosszabb távon jelentkezik, ezért itt – a vártaknak megfelelõen – nagyobb hangsúlyt kell fektetni a motiválásra és a család bevonására. Mindazonáltal már több helyen étel recepteket cserélnek, és együtt készítenek egészséges ételeket a program résztvevõi. További feltétlen pozitívum, hogy a klubtagok részérõl felmerült a család bevonásának igénye.

A legfontosabb talán mégis az, hogy a klubban történõ munkálkodás javította a betegek kommunikációját, alkalmazkodóképességét a csoportban és a hétköznapi életben egyaránt, a fogyás és a fittség pedig növelte önbizalmunkat.

Büszkén mondhatjuk, hogy már beszámoltak olyan betegekrõl, akik az Életmód Klubban lefogyva, energikussá, határozottabbá válva elhelyezkedtek, amivel egy nagyon fontos lépést tettek meg a teljesebb élet felé.
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!