2024.03.29. - Auguszta

Háziállatokkal az egészséges életmódért

Háziállatokkal az egészséges életmódért
"Az ember-állat kapcsolat szerepe az egészségmegõrzésben és a betegségmegelõzésben" címmel tart tudományos konferenciát március 21-én a Felelõs Állatbarátok Egyesülete és a program társszervezõi a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége és a TETRA-2002. Alapítvány. A ma már népbetegségnek számító elhízás, a mozgásszegény, egészségtelen életmód ránk, emberekre és házi kedvenceinkre is világszerte jellemzõvé vált. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) számos feladatra hívja fel a kormányok, gazdasági szereplõk és a civil szféra figyelmét, amely többek között kiemeli az egészséges táplálkozás és a rendszeres testmozgás fontosságát.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Mindezek mellett szeretnénk rávilágítani a társállattartás egészségmegõrzésben és betegségmegelõzésben betöltött szerepére, mind a gazda, mind pedig kedvence vonatkozásában. A rendezvény fõvédnöke dr. Kökény Mihály Népegészségügyi kormánymegbízott.

A magyarországi számadatok lesújtóak. Az elmúlt 25 év alatt a népesség száma 5%-kal, az élve-születések száma 30%-kal csökkent. A halálozások száma másfélszerese, míg a 24-65 éves korosztályban kétszerese az Európai Unió átlagának. A halálesetek több mint 50%-át a szív- és érrendszeri betegségek okozzák, ami az EU átlag kétszerese. A felnõtt lakosság 35-40 %-a túlsúlyos, 18 %-a kövér. A felnõtt lakosság 2/3-a még alkalomszerûen sem sportol.

A probléma világméretû. A fejlett országokban például az elhízásból, a szív-és érrendszeri-, a daganatos, a cukorbetegségbõl, valamint a mozgásszervi és az emésztõrendszeri betegségekbõl származó halálozás eléri a 70 %-ot. Ezeknél a betegségeknél a táplálkozásnak, a fizikai aktivitásnak kiemelt szerepe van. Nincs ez másképp a társként tartott állatoknál sem. Felmérések bizonyítják, hogy kedvenceink közt éppúgy nõ a túlsúlyosak száma, a mozgásszegény életmódból eredõ egészségügyi problémák mennyisége, mint az embereknél. Megállapítható tehát, hogy ezek az úgynevezett civilizációs betegségek gazdára és kedvencre egyaránt jellemzõvé váltak.

Mit tehet az állattartó?

Elõször is használjuk ki, hogy egy szeretetéhes, és sok mozgást igénylõ állat gazdái, társai vagyunk. Figyeljünk oda a megfelelõ táplálkozásra és táplálásra! Humán vonatkozásban az egészséges táplálkozási ajánlások szerint fogyasszuk az egyes táplálék-összetevõket. Részesítsük elõnyben a teljes kiõrlésû lisztbõl készült gabonaféléket, fogyasszunk sok gyümölcsöt és zöldséget, nem túl zsíros tejtermékeket, sovány húsokat, heti rendszerességgel halat, de az édességekrõl sem kell lemondanunk, ha nem visszük túlzásba fogyasztásukat. Igyunk 1,5-2 l folyadékot.

Társállatok vonatkozásában már legtöbben elõregyártott eledellel etetik kedvencüket, mivel ezek általában teljes értékûek, így kiegészítést nem igényelnek. A gyártócégek termékpalettája nagyon széles, így mindenki megtalálhatja a kedvencének leginkább való eledelt. Mielõtt megterveznénk kedvencünk optimális táplálási módját és kiválasztanánk a neki legmegfelelõbb tápot, érdemes az alábbiakat átgondolni. Milyen korú az állat? Milyen fizikai aktivitású? Lakásban vagy kertben tartjuk-e? Van-e egészségügyi problémája? Milyen évszak van? Milyen termetû?

Mozogjunk heti rendszerességgel, akár együtt kedvencünkkel! A sportnak mindannyiunk életében fontos szerepet kell betöltenie. Az állattartóknak kötelessége és felelõssége figyelembe venni és kielégíteni kedvencük mozgásigényét. Miért is ne kössük össze a miénkkel? Az egyik legalapvetõbb mozgásforma a séta vagy kocogás kedvencünkkel, de számos más sportolási lehetõségre is mód van (kerékpározás, úszás, focizás, frizbizés, stb.)

Simogassuk, szeretgessük kedvencünket! Az ember és állat között létrejött kapcsolat számos pozitív hatást rejt magában, hiszen jó hatással van komfort érzetünkre, kedélyünkre, mások iránti nyitottságunkra is, sõt konkrét egészségügyi problémákat oldhat meg. Bizonyíthatóan csökkenti a stressz és a depresszió tüneteit. Azt is megfigyelték, hogy azok az idõs emberek, akiknek életét egy kis kedvenccel való törõdés feladata édesíti meg, ritkábban betegszenek meg, gyorsabban kilábalnak a betegségekbõl és összességében tovább élnek, mint magányos társaik.

Állattartók körében gyorsabb a felépülés még az olyan súlyos betegségekbõl is, mint a szívinfarktus, ráadásul az egy éves túlélési esélyek is 20 %-kal magasabbak. Állattartóknál ritkább az olyan szív- és érrendszeri rizikófaktorok elõfordulása, mint a magas vérnyomás, a magas triglicerid- és koleszterinszint. Mûszeres vizsgálatok kimutatták, hogy ha az ember ölében doromboló macskát tart, mintegy 20%-kal csökken az illetõ magas vérnyomása.

Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!