2024.03.29. - Auguszta

A spárga

A spárga
Egy találós kérdéssel kezdeném. Íngyötrõ tornagyakorlat, kötözõ anyag, amely különösen hasznos csomagfeladásnál és egészséges, finom táplálék. Mi lehet a közös bennük? Nos elárulom nem a tigrisbukfenc, nem is a madzag amirõl beszélünk, hanem a spárga. Sokan úgy vélik, hogy a világot a szerelem mozgatja, a mûvészet édesíti meg -és azok az ételek teszik kellemessé, amelyeket öröm látni, és élvezet elfogyasztani.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A spárga szinte egyedülálló abban a tekintetben, hogy egy tökéletes táplálék minden jó tulajdonságával rendelkezik.

Másként hogyan lehetne a fáraók kora óta királyok és közemberek kedvence egyaránt. A spárga -latin nevén Asparagus Officinális- egyike a legértékesebb zöldségféléinknek. Étkezésre a földalatti megvastagodott csíraszerû hajtásait használjuk, innen eredhet egy kevésbé ismert magyar neve, a csirág is.

Népiesen nyúlárnyéknak is hívják a kihajtott zöld lombozata alatt megbúvó vadnyulak miatt. Hozzánk a mediterrán kertkultúrából került át. Az Ázsiából elterjedt és mára a világon mindenütt termesztett növényt spárgafû néven 1525-ben írták le elõször. Sokan nem ismerik élettani elõnyeit, pedig az õsi kínaiak köhögés elleni szerként, az egyiptomiak májbetegségekre, a görögök vesemûködést serkentõ hatása miatt fogyasztották.

Lippai János 1666-ban a "Posoni kert" címû mûvében írja: A spárga kiûzi a vizeletet, gyökerét a fájós fogra teszik, borban kifõzve gyökerét csökkenti a vesekövet, és a méhek nem csípik azt, aki megtört szárított spárgával kevert olajjal keni magát. Az irodalomban afrodiziákumnak tartják már csak alakjánál fogva is. A néphit szerint, aki sok spárgát fogyaszt annak sok a szeretõje. Állítólag szexuális serkentõ hatásairól olvashatunk- a szeretkezés titkairól szóló indiai mûvekben.14. Lajos, a Napkirály sem véletlenül adományozott nemesi címet és birtokot kertészének Qivntinie-nek, aki képes volt egész évben folyamatosan ellátni spárgával a királyt.

A spárganövény emészthetõ rosttartalma, ásványianyag (kalcium, kálium, cink, foszfor, vas, fluor, szilicium, molibdén és egyéb nyomelemek, valamint vitamintartalma jelentõs. Többek között, E, B1, B2, B6, C, A, K vitamin, niacin, folsav és pantoténsav található benne. Jótékony hatású a hasnyálmirigyre, prosztatára, szívre, májra, lépre, tüdõre, sõt vértisztító és pattanásos bõrre is elõnyös. Erõsíti a nyálkahártyát, fiatalítja a sejteket (bõrt, hajat, kötõszöveteket) fokozza a libidót, aktivizálja a boldogsághormont, fokozza a vérképzést, erõsíti az immunrendszert, javítja a látást, megelõzi a különbözõ gyulladásokat és a bélrenyheséget. Enyhe hashajtónak is ajánlják, továbbá reumatikus fájdalmakban vagy köszvényben szenvedõk - részére tanácsos étrendbe állítani. Ennyi gyógyhatás hallatán érdemes éjjel-nappal spárgát enni, ami nem is butaság, hiszen nagyon finom ételeket lehet belõle készíteni.

A spárga az elsõ igazi tavaszi szabadföldi zöldség. Legfõbb értéke a zsenge hajtása, amelyet sípnak neveznek. Ez kétféle lehet: a bakhát alatt termesztett növények sípjai fehérek, legfeljebb a hegyük lilás a síkfelületen termesztett fajták sípjai zöldek. A jó fehér spárgát kilehet szúrni a piacon. Ne legyen túl vékony, mert akkor túl nagy a veszteség a tisztításnál, és ne legyen túl vastag, mert akkor lyukas lehet belül. Az a friss, amelyik hófehér. A vágásnál látni mennyire száradt be, azaz mikor szedték a spárgát. Egyenes legyen és zárt fejû. Fõzni 10-12 percig kell sóval és egy csipetnyi cukorral. Hidegen sonkával, lazaccal, melegen levesnek, tejszínes fõzeléknek, hollandi mártással, vagy ahogy én fogom most, bechamel mártással lehet készíteni.

Az elkészítési módoknak egyébként csak a fantázia szab határt. A borok a spárga ízhatását és gasztronómiai élvezeti értéket, valamint emészthetõséget növelik. Általában fehér borral fogyasszuk, mégpedig közepes savtartalmú, száraz enyhén fûszeres illatú, fiatal évjáratú, reduktív borokkal. Kiváló olyan Magyar diszkréten Fûszeres illatos borokkal amilyen a Cserszegi Fûszeres, a Királyleányka, a Szürkebarát, de Sauvignon Blanc, Chardonnay, Rajnai rizlinggel is párosíthatjuk. A magyaros, fûszerpaprikával készült spárga ételekhez, így a pörkölthöz kiváló a fûszeres kadarka és a kékfrankos. És itt szeretném megjegyezni, hogy a környékünkön is komoly hagyománya van a spárgatermesztésnek, Ásotthalmon és Öttömös környékén, ahol spárgafesztivált is tartanak a szezon zárásaként.

Barta László
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!