2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Erdély különleges ételei

Erdély különleges ételei
Transilvania, Zilbenburger, Dacia, Erdély ugyanazt a tájat jelenti. Magyar, román, szász, örmény, zsidó úgy élt itt együtt évszázadokon át, hogy mindegyik gazdagította a másikat, és mindegyik gazdagodott a másikból. Erdély földjének és a rajta élõ népeknek sajátos egyéniségük van. Az erdélyi tájakon lakó népekben a történelem közös egyéniséget alakított ki, de közelrõl nézve végtelenül változatos ez az arc tájegységenkint, népcsoportonkint, sõt falvanként is.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Kalotaszeg és a Székelység két külön világ, és ami földrajzilag összeköti õket, a mezõség jobban különbözik tõlük, mint õk egymástól.Ez jellemzõ az erdélyi konyhára is. Megízleli az erdélyi ember a szomszéd fõztjét is, értékeli, megbecsüli, el is tanulja tõle, de mindig megkülönbözteti a magáét. És ez még az erdélyi magyarságon belül tájankint és házankint is így van.

Az erdélyi konyha olyan emberé, aki keményen dolgozik, aki mértékkel, beosztással él, de amikor ünnep van, áldoz, tud ünnepelni. Az erdélyi - magyar konyha azon túl, hogy erdélyi, éppúgy szerves része a magyar konyhamûvészetnek, mint az alföldi, vagy a dunántúli. Mi adja a jellegzetességét? Több minden is. Így a helyi fûszerek hagyományhûbb, nagyobb mértékû használata, a lisztnemûek közül a pogácsafélék, kõttesek és más sült tészták különleges kultusza a fõtt tésztákkal szemben.

A gyümölcslevesek és mártások gyakoribb jelenléte, végül pedig egy erõs kapcsolat a román, a balkáni, az orosz - ukrán ételek stílusával, ami egyes zöldségek merészebb használatával tûnik ki.

Szereti az erdélyi konyha a borsot, az édes és csípõs paprikát, de csak ott, ahol annak helye van, és csak módjával. Aki igazán fûszeres erdélyi ételt akar enni, az kóstolja meg a tárkonyos báránylevest, vagy a kaporral és csomborral készült lucskos káposztát. Aztán a gyümölcslevesek nem csak édesen, de füstölt hússal is.

Aki nem idevaló, csak csodálkozik ezen, amíg meg nem kóstolja. A másik sajátossága az erdélyi konyhának, hogy az eltett füstölt húst vagy akár a száraz babot is merészen frissíti fel valamiféle zöldséggel. A tavaszi paszulylevesbe aprítanak például zöldsalátát, vagy zöld komlót. Alig van olyan növény, fû, fa, virág, aminek ne lenne meg a maga különleges szerepe az erdélyi konyhában. Mintha az erdélyi ember is az õsi sumér közmondáshoz tartaná magát: "Ne tépj ki semmit, egyszer gyümölcsöt teremhet!" Vajon melyik korszerûnek mondott konyha használ olyan fûszerarzenált, mint ami az erdélyi gazdasszony polcán megtalálható? Például: bors, ánizs, babérlevél, bazsalikom, borsikafû, boróka, borsmenta, citromfû, kömény, édeskömény, fahéj, szegfûszeg, szurokfû, tárkony, turbolya, metélõhagyma, majoránna, kakukkfû, kapor, csombor, koriander, lestyán, gyömbér, zsálya, szerecsendió, imponáló felsorolás.

Jellegzetes erdélyi húsételek a tokányok és vetrecék, kisebb szakácskönyvet lehetne róluk írni. Rokonságban állnak a pörköltekkel, azzal a különbséggel, hogy sokkal több fûszert használunk hozzájuk, és csíkokra vágjuk általában a húst. Az erdélyi konyha különlegessége a kürtös kalács, ami fahengerre tekert ujjnyi vastagságú, de leheletkönnyû kõttes tészta, amelyre mézes tojássárgás mázt kennek, tört dióval szórnak, és csak faszénparázson sül meg igazán.

Barta László
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!