2024.03.28. - Gedeon, Johanna

A kisgyerek és az egészéges táplálkozás

A kisgyerek és az egészéges táplálkozás
Egészséges, tápláló étkeket adni kisgyerekünknek egyszerû, de ne feledjük, ami jó a felnõtteknek, nem feltétlenül jó a kisgyereknek is. Az egy éves kisgyerek már egy asztalnál eszik a felnõttekkel. A különbség az lehet, hogy bármit, amit eszünk, általában pürésítsük a gyereknek. Kerüljük a túlzottan sós vagy fûszeres ételeket, mert a fûszeres ételeket például még nem emészti meg olyan könnyen a gyomra, mint a felnõtteké. Amint kicsit nõnek, fokozatosan bevezethetjük a texturáltabb étkeket, amik rostosabbak, két éves korában pedig már ugyanazt az ételt ehetik, amit mi.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A kiegyensúlyozott étrend

Ahhoz, hogy megkapja a megfelelõ tápanyagokat, a kisgyerek étrendje olyan kell legyen, amiben a fõ tápanyagcsoportok mind szerepelnek: fehérjék, szénhidrátok, vitaminok és ásványi anyagok. Ha megfelelõen vegyes étrendet tartunk, elegendõ friss gyümölccsel, zöldséggel, és a gyerekünknek ugyanezt adjuk, akkor nem kell aggódnunk. Ne hagyjunk ki azonban fontos tápanyagokat, a zsírszegény étrend például nem kisgyereknek való.

Nehéz egy kisgyereket elhízlalni

Ebben az életkorban még nem kell attól féltenünk, hogy kisgyerekünk elhízik, hacsak nem neveltük kezdetektõl fogva tejporból készült tejen, amivel minden egyes alkalommal megetettük, amikor sírásra nyitotta a száját (vannak anyukák, akik tejporos tejjel "dugják be a száját" az éppen esetleg egyéb ok miatt frusztrált és síró csecsemõnek). A kisgyereknek bõségesen étrendre van szüksége az egészséges fejlõdéshez. Soha ne csökkentsük étrendjét azért, mert félünk, hogy elhízik. Hagyjuk hogy azt egyen, amit szeretne, és így egészséges "kapcsolatban marad" saját étvágyával. Amikor pedig eleget evett, õ jelzi, és ilyenkor ne kényszerítsük további evésre a csak még egy kanállal-technikával. Ha amúgy energikus és életteli, akkor azt jelenti, hogy megkapja a megfelelõ tápnayagokat, még ha úgy tûnik is számunkra, hogy keveset eszik.

Gyorsételek

A fagyasztott ételeket általában tápanyagokban szegények. A dehitratált és "soványított" ételek megtöltik a gyomort, de nem tartalmazzák ugyanazokat a tápanayagokat, mint a friss ételek. A dehidratált ételeknek általában magas a sótartalma, ami a két éven aluli gyerekek veséjét igen megterheli. A félkész ételekben ugyanakkor elõfordulnak a kémiai színezõanyagok, ízfokozók és tartósítók, amelyek hatása hosszú távon még nem is ismert.

Italok

Hanyagoljuk az édesített italokat. Nagyon rossz hatással vannak a kisgyerek fogainak egészségére és hosszú távon hozzászoktatják a túlzottan édes ízhez. Még azokban az italokban is, amelyeken azt írja, cukor hozzádása nélkül készültek, elegendõ gyümölcscukor van ahhoz, hogy rongálják a kisgyerek fogait. Ha a gyerek szomjas, a feforralt majd lehûtött sima víz vagy szénsavmentes ásványvíz a legjobb. Ha pedig éhes az étkezések között, akkor kaphat egy üveg tejet.

Kalóriák

Rengeteg étel van, ami alacsony kalóriaszámú, és a kalóriabevitel csökkentése immár szinte rutinná vált a felnõttek körében. Az alacsony kalóriaszámú ételek azonban nem megfelelõek a kisgyerek számára. Nekik extra adag kalóriára van szükségük ahhoz, hogy növekedésüket alátámassza. Hanyagoljuk az édesített reggeli müzliket és a sós csipszeket. Komplex szénhidrátokat adjunk nekik, például banánt, kenyeret vagy tésztaféléket, hogy telítettség érzésük megfelelõ legyen, és elegendõ energiát is kapjanak ezekbõl a tápanyagokból. A kisgyerekek keveset esznek és gyakran. Amellett, hogy háromszor egy nap velóünk együtt étkeznek, egészséges étkezések közötti nassra is szükségük van, hogy energiaszintjük mindig szinten maradjon.
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!