2024.04.19. - Emma

Inkább fehér, és ne zöld teát fogyasszunk

Inkább fehér, és ne zöld teát fogyasszunk
Bár fekete teát már nagyon régóta iszunk, a zöld és fõleg a fehér tea, nem is olyan régóta ismert Magyarországon. Vajon igaz az, hogy a fehér tea még a zöldnél is egészségesebb?

A fehér, zöld és fekete tea ugyanarról a növényrõl származik (Camellia sinensis), csak a fehér tea a növény még ki nem nyílt rügyeibõl, míg a zöld tea az érettebb, kinyílt levelekbõl készül. A fekete tea is az érett, kinyílt levelekbõl készül, de egy szabályozott fermentációs folyamaton esik át, amely a sötét színét eredményezi.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Császárok itala

A fehér tea szüretelésekor nem a levelet,, hanem a tû formájú bimbó részt szedik, amelyet más néven ezüsttûnek is szoktak nevezni. Ebbõl, illetve a tû alatti elsõ levélbõl is lehet fehér tea. A teafajta nevét nem a tea fõzetének színérõl kapta, hanem arról, hogy ez a bimbó, és a kis levelek ezüstös színûek a rajtuk lévõ bolyhoktól.

Ez a teafajta azért olyan különleges, és ritkaság, mert egy évben csak két napig szedhetõ meg a levélke, kora tavasszal. Ezért, és mivel úgy tartották, hogy aki ezt issza, az halhatatlanná fog válni, a régi Kínában kizárólag a császárok itala volt.

Máig kézzel szedik, nehogy megsértsék a jó minõségû alapanyagot. Amikor a tealeveleket, rügyeket megszedték, kiterítik, és egy kicsit megszárítják, megfonnyasztják. A szárítás következtében még jobban kifehérednek a levelek. Ez a fonnyasztás két napig tart, aztán magasabb hõmérsékleten, kilencven-száz fokon tovább szárítják.

Erjesztés kizárva

A legenda szerint a zöld teát egy kínai császár fedezte fel, k. e. 2737-ben, amikor felforralt ivóvízébe egy hirtelen támadt szélfuvallat néhány levelet belesodort a forró vízbe.

A zöld tea a teacserje leveibõl készül. Gõzöléssel megakadályozzák az erjedési folyamot megindulását, ezáltal alakul ki a tea jellegzetes íze, ráadásul a sejtvédõ tulajdonságokkal rendelkezõ antioxidáns hatású anyagok is megmaradnak.

Élettani hatások

Mind a fehér, mind a zöld teának magas az antioxidáns tartalma. A szív- és érrendszeri betegségben szenvedõk is bátran fogyaszthatják, jótékonyan hat a szervezetükre. Csökkenti a vérnyomást, a koleszterin szintet, és gátolja az érelmeszesedést is. Erõsítik a csontokat és az immunrendszert. Zsírégetõ hatással is rendelkeznek.

Mivel a teában lévõ koffein fokozatosan szívódik fel a bélben, órákon át egyenletesen fejti ki hatását. Serkenti a szellemi teljesítõképességet, a gondolattársításokat, a megfigyelõ- és koncentrálóképességet, megelõzi a fáradtságérzetet.

Fluorid tartalmának köszönhetõen a fogszuvasodás megelõzésében is fontos szerepet játszik, természetesen csak cukor nélkül fogyasztva.

Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!