2024.04.25. - Márk

Már most készüljön a télre

Már most készüljön a télre
Nyáron, amikor mindig lehet friss zöldséget, gyümölcsöt kapni, nagyon egyszerû változatos és egészséges ételeket készíteni.

Télen már nehezebb a helyzet, de nem megoldhatatlan, hiszen szinte minden zöldség és gyümölcs tárolható fagyasztva. De azért érdemes néhány tanácsot megszívlelni! Rövid ideig tart az eper vagy a spárga és még számos más finomság idénye. Ezek a friss, ízletes gyümölcsök, zöldségek azonban csupán néhány napig maradnak épek, szépek.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A fagyasztás viszont tökéletes megoldás arra, hogy fogyasztásuk ne kötõdjön évszakhoz, és a bennük lévõ tápanyagokat is tartósítsuk. Igazi felüdülést jelent a sötét téli hónapokban, amikor feltûnnek az asztalon a nyár ízei. Szinte minden nyersanyag fagyasztható, de néhány, az adott ételre vonatkozó gyakorlat kitermelte szabályt érdemes megfontolni, hogy az akár egy év múlva elõkerülõ zacskóból vagy dobozból éppen olyan finom étel szülessen, mint a frissbõl.

Tisztítva, aprítva, porciózva

praktikus tárolni a zöldségeket, és bár nagy munka a nagyobb mennyiség pucolása, kockázása, adagolása, érdemes vele fáradni, mert így mindig csak annyit kell elõvenni, amennyi éppen elfogy, és így felengedés nélkül azonnal használható. A gyümölcsöket fagyasztás elõtt meg kell mosni, majd egy konyharuhával szárazra törölni, hogy ne jegesedjenek a mélyhûtõben. Az üzletekben literes, háromliteres de akár még nagyobb fagyasztózacskók is kaphatók, és az erre szánt légmentesen záródó dobozok méretskálája is széles. A többféle térfogat lehetõvé teszi, hogy kisebb és nagyobb adagokat is tudjunk készíteni, és minden csomag tele legyen. Ha a zacskók is légmentesen lezárva kerülnek a mélyhûtõbe, a benne tárolt zöldség vagy gyümölcs nem veszít a nedvességébõl.

A gombától a sárgadinnyéig

szinte minden fagyasztható a vásárlás után 24 órával, azaz akkor, amikor még valóban friss. Késõbb is lehet, de akkor már felengedve veszít az élvezeti értékébõl. Van olyan zöldség is, amelynek kifejezetten jót tesz, ha nem azonnal tesszük el, például ha már beáztatott babot fagyasztunk le, csökken a fõzési ideje. Az érett paradicsom, paprika, a leveles salátafélék fagyasztás után nyersen már elveszítik élvezeti értéküket, az állaguk sem gusztusos, fõzésre viszont még ekkor is tökéletesen alkalmasak. A magas víztartalmú görögdinnyével szintén nem érdemes kísérletezni. A gyümölcsök közül sok a kifagyasztást követõen picit másmilyen, mint amikor nyáron megvásároltuk a piacon, de így is nagyon finomak, a vitamintartalmuk pedig ugyanolyan. Gyümölcssalátába, süteménybe keverve õket a különbség szinte észrevehetetlen.

A fûszernövényeket

úgy kell elrakni, hogy a gyakran csak ízesítésre használt növénybõl kisebb mennyiséghez is könnyen hozzájussunk. Egy lehetséges megoldás, ha a friss csomókat légmentesen folpack fóliába göngyöljük. A hosszú, keskeny hengerbõl egy éles késsel könnyû szeleteket vágni a levesbe vagy a fõzelékbe. Mások a jégkockatartóra esküsznek. Ebben az esetben a felaprított petrezselymet vagy kaprot a kis kockákba kell tömködni, majd vizet ereszteni rájuk. Miután megfagytak, ezek a zöldkockák zacskóban tárolhatók. A kifacsart citrus héját sem kell a szemétbe dobni, ha szeletelve vagy egészben a mélyhûtõben lefagyasztjuk, sütemények, kompótok ízesítésére bármely évszakban ideálisan felhasználható, könnyen reszelhetõ vagy darabolható állagú lesz. Érdemes a biocitrusfélék héját használni, mert a nem így termesztett gyümölcsök héjában sokféle vegyszer felhalmozódhat.

Életforma

Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!