2024.04.24. - György

Pörkölt, paprikás, tokány - Éljen a magyar konyha!

Pörkölt, paprikás, tokány - Éljen a magyar konyha!
A magyar konyha egyik legõsibb ételfélesége a tokány. A kisujjnyi csíkokra vágott hús még annak az emlékét õrzi, amikor a pusztákon vándorló elõdeink a húst hasonló apró darabokra szelték, napon megszárították, majd vízzel, különbözõ õrleményekkel, magokkal felfõzve készítették el.

A parasztok közt bukkant fel a 18. században a gulyásétel pörkölt elnevezése. A dél-alföldi paprikatermelõ parasztok harmadik nemzedéke az új fûszert, a fûszerpaprikát a „gulyásos húsba” is beletette.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az Alföldön máig megosztva használatos a pörkölt és a paprikás elnevezés. A pörkölt („paprikás hús”) paraszti ételbõl lett nemzeti szimbólummá. Ez a folyamat a 18. század végére esett. 1794-ben elõször írták le magyar nemzeti ételként a „paprikás húst”. A II. József reformtörekvéseivel szemben álló magyar nemesség kinevezte ezt a fûszeres parasztételt magyar nemzeti szimbólummá.

A magyar nemesség ezzel a szimbólummal is tiltakozott. Ezzel is kifejezhették a magyar kultúra különállását és a „paprikás” az osztráktól való megkülönböztetés szimbólumává nemesedett. Az étel új fûszere, a fûszerpaprika, kifejezetten a köznép fûszere volt, tehát egy alapvetõen köznépi étel kapta a „nemzeti étel” minõsítést. A 19. században a pörkölt elõretörése figyelhetõ meg mind a köznapi használatban, mind az ünnepi alkalmak tekintetében az alföldi parasztkultúrában. A marhahúson kívül a juhtartás fellendülésével egyre inkább juhhúsból készült, míg a baromfi húsból készült pörkölt a háztartási körülményekhez igazítás jele volt. Az étel a pásztorok közti viszonyoknak megfelelõen kezdetben a parasztoknál is köznapi szerepû volt. Võfélykönyvek tanúsága szerint a 18. század végén az étel lakodalomban még nem szerepelt. Lakodalmi szerepérõl elsõként egy 1839-es kecskeméti kéziratos võfélykönyv szól.

A hatvani jobbágygazdák családjában az 1840-es években a húsétel leggyakoribb formája a „pörkölt hús” és „paprikás hús”, amely marhahús mellett juhból és szárnyasból is készült. Más vidékekkel ellentétben a két elnevezéssel itt nem ugyanazt az ételt jelölték, de a pörköltöt és a paprikást még nem is a mai értelemben különböztették meg egymástól. Õk a tokányféle ételt nevezték „pörkölt húsnak”, a „paprikás húsba” pedig ehhez képest fûszerpaprikát is tettek. Frédéric Le Play francia utazó leírásában, amiben egy hatvani jobbágygazda gazdaságát ismertette, igen szemléletesen ábrázolta a „paprikás hús”, „gulyás hús” és „pörkölt hús” közötti különbséget a helyiek felfogása szerint:

"A húst fõleg paprikás hus nevû nemzeti eledel gyanánt készítve eszik; ez különféle húsból vagy szárnyasból áll, melyet füstölt vagy füstöletlen szalonna zsírjával készítenek hagymával, sóval és veres borssal (paprika) fûszerezve, melyrõl az ételt elnevezték; az egészet soká pirítják, hogy leve megsûrûsödjék. A többi húsétkek közül említendõ még a gulyás hus (gulyások vagdalékja), melynek híg levével a kenyeret ízesítik; a porkelt hus melyet sûrû lére készítenek s hidegen és megsûrûsödve esznek."

Cifray István Magyar nemzeti szakácskönyv címû mûvében, amely a "magyar gazdaasszonyok számára" 1830-ban látott napvilágot, olvashatjuk elõször a ma is ismert paprikás csirke, gulyás és (fûszerpaprikával készült) pörkölt receptjét, amelyek addigra a teljesen átformálódó magyar konyha legnépszerûbb ételeivé váltak. Ez a szakácskönyv a három ételfõzési eljárás (paprikás, gulyás és pörkölt) között már a mai értelemben tesz különbséget. A paprikás csirkéhez tejfölt is ad, ami a polgári konyhához kötötte ennek az ételnek az átalakulását. A tejfölös paprikás csirke innen terjedt el a szegényebb néprétegek felé.

Az 1867-es kiegyezés után a gulyás, pörkölt és paprikás „nemzeti étellé” minõsítésére hazai használatban többé nem volt szükség. A polgári konyha közönséges ételei lettek.[3] Gundel Imre a Magyar Vendéglátóipari Múzeum 1970-es évkönyvében azt írja, hogy 1892-ig mindössze tízegynéhány kézzel írott és nyomtatott étlap maradt az utókorra, amiket többnyire közgyûjteményekben õriznek. Az étlapok jellemzõ szereplõi a sültek mellett a paprikás csirke és a „paprikás hús”.

Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!