2024.04.20. - Tivadar

Depressziót okozhatnak az ételek

Depressziót okozhatnak az ételek
Ételintolerancia esetén a depresszió kezelésében használt gyógyszerek és a különbözõ pszichoterápiás módszerek sem nyújtanak megoldást, ha a tüneteket kiváltó okot nem szüntetjük meg. Létezik-e kapcsolat a táplálkozás és az érzelmek közt? A kérdésre már az ókorban is keresték a választ, az összefüggés azonban csak a modern kor kutatási eredményeinek segítségével vált világossá. „Ami az egyiknek étel, a másiknak keserû méreg” Lucretius római költõ szavai jól mutatják, hogy már az ókorban felismerték, hogy bizonyos, mások számára panaszokat nem okozó ételek egyeseknél komoly problémákat okozhatnak.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Az elmélet évszázadokon át csupán feltevés maradt, s legközelebb az 1950-es években amerikai orvosok feljegyzéseiben olvashatunk arról, hogy bizonyos betegeknél megfigyelték, hogy érzelmi életüket befolyásolja táplálkozásuk.

Rinkel, Randolph és Zeller orvosok „Food Allergy” címmel megjelent könyvében az írók már egyértelmûen állítják, hogy a depresszió, a hallucinációk, álmatlanság és a táplálkozás közt szoros kapcsolat áll fenn. Dr. Randolph, belgyógyász, allergológus, könyvében pedig már nem csak azt állítja, hogy az ételek elfogyasztása a fizikai mellett mentális tüneteket is okozhat, de egyben azt is kijelenti, hogy a pszichoszomatikus tünetként diagnosztizált panaszok 60-70 százalékát többek közt az elfogyasztott ételek is okozzák.

Az ezerarcú betegség

A depresszió csupán egy tünet a sok közül, amit immunmediált ételintolerancia okozhat. A panaszok hátterében álló okok felderítése során a betegek sajnos ritkán hallanak annak a lehetõségérõl, hogy kapcsolatot keressenek az étkezés és tüneteik közt. Az ételintolerancia felismerése a kezelõorvosok számára is nehéz, a tünetek ugyanis késleltetve jelentkeznek és nem az adott étel elfogyasztását követõen azonnal.

A lassú kialakulás, a komplexek szervezeten belüli bárhol felszaporodási lehetõsége eredményezi, hogy nincsenek jól meghatározott, csak az „immunmediált ételintolerancia”-ra jellemzõ tünetek. A panaszok aszerint jelentkeznek, hogy a komplexek mely szervben rakódnak le, hol indítanak gyulladást, és ez a gyulladás hol töri át azt a határt, ami már tünetek szintjén érzékelhetõ a páciens részére. Ennek következtében a depresszió mellett számtalan visszatérõ panasz –többek közt álmatlanság, hasi panaszok, krónikus fáradtság és fejfájás - hátterében is állhat immunmediált ételintolerancia. A kezelésében kulcsfontosságú, hogy felismerjük azt az ételt, amely a tüneteket kiváltja és azt kiiktassuk a beteg étrendjébõl. Ezt követõen az esetek döntõ többségében gyors javulás érhetõ el.
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!