2024.04.25. - Márk

Feng Shui a konyhában

Feng Shui a konyhában
A Feng Shuit a kínai császárok uralmuk fenntartására titkos eszközként használták évezredekkel ezelõtt. Mao Ce Tung, hogy védje hatalmát, Kínában betiltotta e tudomány gyakorlását, õ maga viszont aktívan tanulmányozta.

Ha ez a többezer éves tudomány mindmáig fennmaradt, és nálunk is ismertté vált, adjunk esélyt magunknak egy sikeres, harmonikus, kiegyensúlyozott élet megteremtéséhez! Kezdjük ezt a konyhában!
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

A Feng Shui a többezer éves kínai térrendezés mûvészete, mely szerint életünket, egészségünket alapvetõen befolyásolja az a lakás/ház, amelyben élünk. Nem mindegy, hogy a helyiségek abban hol helyezkednek el, és a bútorokat hogyan rendeztük el.


A konyha kialakítása Feng Shui módszerek szerint

A mai rohanó világban az otthon egyik legfontosabb része a konyha, mivel a családtagok este találkoznak, és vacsora közben tudják csak megbeszélni a napi eseményeket. Nem véletlenül nevezik Magyarországon a konyhát családi tûzfészeknek. Ezért nagyon fontos úgy kialakítani a Feng Shui elveivel, hogy itt az emberek a lehetõ legjobban érezzék magukat.
Kínában a gazdagság szimbólumának tekintik a konyhát, ezért elrendezését, bútorzatát nagy körültekintéssel tervezik meg. Úgy tartják, ha a háziasszony jót fõz, akkor az úr a háznál sokat eszik, sok vitamint fogyaszt, ezáltal több lesz az energiája, többet tud dolgozni, ami nem csak a munkájára van jótékony hatással, hanem a pénztárcájára is.
Ezért már magának a tûzhelynek is fontos szerepe van.

Tanácsok a tûzhellyel kapcsolatban:
• minden égõfejet egyformán használjunk. (a villanytûzhelyre is ugyanez vonatkozik.) Kínában az égõfejek száma mutatja a család gazdagságát.
• a tûzhelyet lehetõleg úgy helyezzük el, hogy fõzés közben ne kelljen hátat fordítanunk a konyha ajtajának.
• ne állítsuk a sarokba, mert nem férünk hozzá az étel elkészítése közben kényelmesen.
• Ne kerüljön sem mellé, sem vele szembe mosogató vagy hûtõszekrény. A tûz és a víz ugyanis ellentétek, a Feng Shui elvei szerint az így berendezett konyhában több lesz a veszekedés.

Vizsgáljuk meg, mi a konyha legelõnyösebb elhelyezése?
Lehetõleg lakásunk bejárati ajtaja ne ebbe a helyiségbe nyíljon. Ebben az esetben ugyanis hazaérkezésünkkor rögtön a konyhát látjuk meg elõször, ami beindítja a "Pavlovi reflexet", éhesek leszünk, és rendkívül sok idõt fogunk étkezéssel eltölteni. Feng Shui szerint legjobb helye a lakás hátsó részében van.

Konyhaajtóval szemben ne legyen fürdõ- vagy toalett ajtó. Fõleg higiéniai szempontok szerint ne alkalmazzuk ezt az elrendezést, de ha a lakást már egyszer így építették, akkor növényekkel, hangulatvilágítással, tükrökkel biztosíthatunk kellemesebb hangulatot, ami egyben azt eredményezi, hogy figyelmünket eltereljük a rosszul kialakított helyiségek elrendezésérõl.

Kis lakásban sokszor a lakók leveszik a konyhaajtót a hely szûke miatt. Ekkor a bejárat fölé szélcsengõt helyezünk el, mivel a csengõ hangja jelzi a konyhába való belépést.


Milyen színeket használjunk a konyhában?

Ez egy rendkívül kényes kérdés, legjobb ha Feng Shui tanácsadó véleményét kérjük ki, ugyanis színét meghatározza a konyha elhelyezkedése, (hogy mely égtáj fele néz), a nagysága és a természetes fény mennyisége is. Piros szín jól hat az emésztésre, ezért lássuk el kis konyhai kiegészítõkkel, mint például terítõ, gyertya, virágos vagy gyümölcsképek. Az étkezõ részben a fehér a fekete, a szürke vagy ezek kombinációja kerülendõ, ugyanis bizonyított dolog, hogy az effajta színek látványa csökkenti az étvágyat.
Konyhánk hangulatán emelhetünk az ablakba felfüggesztett kristálygolyó elhelyezésével. A kristály a fény megtörésével szivárványt hoz létre a helyiségben.
Ha a konyhában étkezünk, ne helyezzünk a falra órát, mert étkezés közben rápillantava mindig az idõ múlása jut eszünkbe. Ha kapkodva fogyasztjuk el az ételt, nem hat jól egészségünkre.
Növények elhelyezése jó atmoszférát teremt, megtöri a konyha egyhangúságát, merevségét, meleg otthonos hangulatot teremt.


Megvilágítás

A fényviszonyok akkor mondhatók megfelelõnek, ha optimális erõsségû a világítás: vagyis sem "vakoskodnunk" nem kell sem a szemünk nem káprázik a túl erõs fénytõl. Ügyelnünk kell arra is, hogy a lámpáink fénye egyenletes legyen.
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!