2024.03.29. - Auguszta

Fantáziadús finomságok finnyásoknak - cselezze ki a válogatós családtagokat

Fantáziadús finomságok finnyásoknak - cselezze ki a válogatós családtagokat
Az amerikai Cornell Food and Brand Lab kísérletei szerint az ételekre adott reakció legalább annyira a fejünkben, mint a szánkban dõl el. Ha hiszünk benne, hogy egy étel finom, akkor jobban is fogjuk élvezni. Így hát kicselezhetjük a válogatós családtagokat azzal, ha egy-egy aprócska trükk bevetésével elõre meggyõzzük õket az étel ízletességérõl. Próbálkozzunk csábító, hangulatos vagy vicces ételnevekkel! Az amerikai intézet szakértõi „megerõsítõ befolyásolásnak” nevezték el...
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

...a módszert, amit az éttermekben is gyakran alkalmaznak a vendégek ízlelõbimbóinak felkészítésére. Eleve arra programozzák az ízérzékelõket, hogy finomnak találják az ételeket. A Cornell Food and Brand Lab éttermében egyik héten sima rizses babot, tengeri halat és csokoládétortát szolgáltak fel, két héttel késõbb pedig ilyen nevekkel kínálták ugyanezeket az ételeket: „Hagyományos cajun indián vörösbab rizzsel”, „Zamatos olasz tengeri halfilé”, illetve „Belga erdei dupla csokoládétorta”.

A vendégek utólag mindig a hangzatosabb nevû ételeket ítélték ínycsiklandóbbnak és finomabbnak. Tegyünk hát mi is fantáziadús jelzõket a karácsonyi ételek neve elé! Válasszunk olyan jelzõket, amelyek a sütés-fõzés módjára utalnak, mint például a „ropogósra grillezett” vagy „omlósra párolt”! Idézzük fel gyerekkorunkat ilyen szavakkal: „a dédpapa kedvence”; vagy kölcsönözzünk ihletet a modern rajzfilmekbõl: „turbó kelbimbó”!
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!