2024.03.28. - Gedeon, Johanna

Apáik vétkeit viselik a fiúk

Apáik vétkeit viselik a fiúk
A lemenõ férfiág tagjait veszélyeztetheti, ha az apa vagy nagyapa életmódja egészségtelen - állítja két nemrégiben befejezett vizsgálatsor összegzése. Azok a férfiak, akik fiatalon, kamaszkoruk környékén helytelenül táplálkoznak, dohányoznak, fiaik és fiúunokáik egészségében tehetnek kárt. Az állítás nem olyan meglepõ, ha figyelembe vesszük, hogy az öröklõdési állományunkra gyakorolt környezeti, géneken kívüli hatásokról már régóta tudunk. Ezeket a befolyásoló körülményeket epigenetikai tényezõknek nevezték el a tudósok. A bennünket körülvevõ valós környezeten kívül például a sejtmag környezete, a sejtplazma is ilyen epigenetikai tényezõ.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Amikor például klónozásnál egy sejtmagjától megfosztott petesejtbe átültetik egy másik sejt magját, akkor az egyesítés után az osztódás a zéró genetikai idõponttól, tiszta lappal indulna, ám a sejtplazma hatással van az újraprogramozásra. Hasonló kísérleteket végeztek kutatók rákos sejtekkel is. A tumorsejt magját átültették a magjától elõzõleg már megfosztott sejtbe, majd vizsgálták az így újraprogramozott sejt tulajdonságait. Teljesen itt sem törlõdött a múlt.

Az óriás DNS-molekulát alkotó kromoszómákra és kisebb egységeikre, a génekre ugyanis nagyon változatos módon egészen kicsi molekulák kötõdnek, melyek egyedi mintázatukkal befolyásolják szervezetünk mûködését. Ilyen "függelék" a mindössze egy szén- és három hidrogénatomból álló metilcsoport is, a DNS-molekulán tapasztalható mintázata pedig az úgynevezett metiláció. Az újraprogramozott sejt tulajdonságai - akár az ivarsejtek egyesülése, akár sejtmagátültetés elõzte meg az osztódást - nagymértékben a metiláció mértékétõl és mintázatától függnek.

A mostani vizsgálatsor eredménye annyiban meglepõ, hogy ezek az egészséget befolyásoló hatások férfiágon is öröklõdnek. Korábbi kutatások csak a nõi vonal hatását jelezték.

A 90-es években újszülött brit babákat és családjukat vontak be egy hosszan tartó tanulmányba. Az apák közül ötezernél több dohányos volt, 166-an pedig már kamaszkoruk elõtt, 11 évesen is dohányoztak. Márpedig közvetlenül a pubertás elõtt és közben az átlagosnál is érzékenyebb, esendõbb a fiatal szervezet. A londoni University College kutatója, Marcus Pembrey és a svéd Umea egyetemén dolgozó kollégái elemezték a férfiágon tapasztalt egészségügyi következményeket. Megállapításuk szerint a csoportból a korán dohányzó férfiak fiai 9 éves korukban az átlagosnál kövérebbek voltak, míg a lányaikra ez nem volt érvényes. A svéd vizsgálatban az ország északi csücskében élõ családok több generációját tanulmányozták. Azokban az években, amikor igen rossz volt a termés, a mostani nagyszülõk - akkor még 9-12 éves gyerekek - szinte éheztek, a túltápláltság nem volt jellemzõ. A vizsgálat szerint az utóhatás a nemtõl függött: a nagyapák megszorított étrendje a fiúunokák élethosszát növelte meg, a nagyanyák kényszerdiétája viszont csak a lányunokák életét hosszabbította meg.

A nem szerint öröklõdõ epigenetikus hatás azt mutatja, hogy a petesejt megtermékenyülése után, amikor az új élet kezdõdik, nem törlõdik minden korábbi eltérés, nem indulnak tiszta lappal utódaink. Az epigenetika szakemberei az elhízás, cukorbetegség, allergia elõfordulásának szaporodását jósolják. A fontos társadalom-egészségügyi kérdésekre az Epigenom feltérképezése adhatna választ. Míg a Humán Genom Projektben a DNS betûsorrendjét határozták meg, addig ebben a több százmillió dolláros programban azt írnák le, hogy a gének mûködését hogyan befolyásolják ezek a környezeti tényezõk. Európában a Sanger Intézet Cambridge-ben és a berlini Epigenomics cég már közösen kutatja a DNS-molekulához kapcsolódó metil-csoportok szerepét. Elsõ lépésként feltérképezik azt, hogy az emberi kromoszómák mely pontjain kötõdhetnek a DNS-hez, késõbb a szerepükre is sor kerül.

Mindezek ismeretében töprenghetnek kutatók és szülõk, hogy a mai kamaszok terjedõ kalóriadús étrendje, dohányzása, egyre korábban elkezdett alkohol-, esetleg kábítószer-fogyasztása milyen károkat okoz a következõ nemzedékek genetikai állományában.

Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!