2024.04.19. - Emma

Az adalékanyagokról

Az adalékanyagok megjelenése elsõsorban az élelmiszerek ipari méretû feldolgozásához, a nemzetközivé vált élelmiszerpiachoz kapcsolódik. A fogyasztói társadalomban az élelmiszer áruvá vált, amelyet iparszerûen, jó minõségben, gazdaságosan kell elõállítani, elosztani (azaz tartóssá és szállíthatóvá tenni).
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

És persze "gyönyörûséges" csomagolásokba adagolni - hiszen az önkiszolgáló boltokban, szupermarketekben az eladók helyett a csomagolás hivatott a terméket kimérni, kínálni, eladni. A fogyasztó vásárláskor ugyan nem láthatja, szagolhatja a csicsás Tetra Pak dobozba vagy a fóliába gyömöszölt élelmiszerét - de elvárják tõle: higgye csak el, amit róla a reklám búg és amit a termékismertetõ mond. Ha mond...

Az adalékok használata elsõsorban a gyártóknak szükséges. Számukra hasznos is, hiszen az adalékok:

a terméket tetszetõssé, jobban eladhatóvá teszik (színezékek, fényezõ-, zselézõ anyagok),

új termékcsoportokat juttatnak a piacra ("light"-termékek) - segítenek leplezni a minõségi hibákat (ízfokozók, édesítõszerek, aromák),

olcsóbbá teszik a termelést, hiszen a vegyipar szintetikus adalékaival drága alapanyagokat lehet kiváltani,

növelik a termék elállóságát, térfogatát (tartósítószerek, tészta-kelesztõszerek, pelyhesítõk),

a termékbe építve vághatóvá teszik a vizet (pl. a parízer)

Igaz, hogy a friss, vegyszermentes élelmiszer-alapanyagok egészségesebbek és olcsóbbak, mint az agyonfeldolgozott, agyoncsomagolt társai - az iparnak és kereskedelemnek azonban ez utóbbiak hozzák a nagy forgalmat (hasznot). Logikus, hogy a reklámmilliárdjaikat is erre költik.

Fõszabályként: egy élelmiszeripari terméknél annál több adalékanyaggal számolhatunk, minél messzebbrõl érkezett, minél több feldolgozási mûveleten esett át és minél kívánatosabbra, tartósabbra csinálták.

Óvatosságot igényelnek tehát:

a többezer kilométeren át utaztatott (nálunk csak érleltetett) déligyümölcsök, a félkész- illetve készételek (konzervek, mélyhûtõtt áruk) és a magas feldolgozottságú termékek (egyes tejipari és húsipari készítmények, édességek, "üdítõ" italok).

Az egészséges életmód partnere a recept.zug.hu!
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!