2024.03.28. - Gedeon, Johanna

A sajt lehet penészes, szagos mégis szeretjük

A sajt lehet penészes, szagos mégis szeretjük
A sajtokról az elsõ írásbeli megemlékezés a suméroktól és a Bibliából származik. Feltehetõ, hogy készítését más-más idõkben és helyeken a különbözõ népek egymástól függetlenül találták fel. Az antik népeknél a kifejt tejet az elejtett állatok kitisztított gyomrában tárolták. Ez a tejalvasztási mód a kaukázusi népeknél még ma is megtalálható. Ez az alvadt "tej" tekinthetõ a sajt õsének. A gyomorban való tárolást az ember fejlõdésével felváltották a cserépedények, ebben azonban nem aludt meg a tej. Felfedezték azonban, hogy ha a tejbe az oltógyomor egy darabkáját belelógatják, akkor a tej megalszik.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Ez a mód a mai napig él Erdélyben, a Felvidéken és a pásztornépeknél. A századok múlásával a sajtkészítés egyre bonyolultabbá vált. Elsõsorban kolostorokban, udvarházakban, eldugott tanyákon ûzték mesterségét és õrizték titkát.

A sajt összetétele

A sajtban található található fehérjekeverékek biológiai értéke meghaladja a húsét, és megközelíti a tojás 100%-nak vett biológiai értékét. A tejzsír összetétele, kiváló emészthetôsége és könnyû felszívódó képessége alapján az egyik legértékesebb zsírsav, különösen fontos a fiatal szervezetek számára. A tejben található ásványi anyagok nagy része átkerül a sajtba, ezek közül a legfontosabbak: a nátrium, a kalcium, a kálium, a magnézium, a foszfor, a kén, a klór. A tejben gyakorlatilag minden olyan vitamin megtalálható, amely az emberi életfolyamatokhoz nélkülözhetetlen. A feldolgozás közben ezek közül néhány megsemmisül, ennek ellenére a sajt viszonylag nagy mennyiségben tartalmazza a legfontosabb A-, B1-, B2-, B12-vitaminokat.

Tárolás

A sajtot mindig hûtve, az eredeti csomagolásában, illetve átlátszó fóliában vagy alufóliában tároljuk. Általánosságban elmondhatjuk, hogy a keményebb, szárazabb sajtok tovább eltarthatók, mint a puhábbak (magasabb a víztartalmuk).

Bár lefagyaszthatjuk, a sajt kiolvasztás után általában morzsalékossá válhat, ezért legjobb morzsolva vagy darálva salátákhoz, fõtt ételekben használni. A különbözõ kéksajtokat (márványsajt, gorgonzola) általában úgyis morzsolva használjuk, így a kiolvasztás okozta szerkezetváltozás ezeknél nem jelent különösebb problémát. Lehetõleg legfeljebb negyedkilós darabokban, vízálló csomagolásban tegyük a mélyhûtõbe. Használat elõtt tegyük át a hûtõszekrénybe, hagyjuk kiolvadni, majd minél elõbb használjuk fel: ne fagyasszuk vissza! A parmezánt és más sajtokat ugyanakkor hosszabb ideig is tárolhatjuk a hûtõszekrényben, így ezeket felesleges lefagyasztani.

Mi a teendõ, ha a sajton penészt látunk?

Ha rendesen becsomagoljuk a sajtot, megakadályozhatjuk kialakulását. Ha mégis megjelenik a penész, vágjuk körbe a penészes részt, a biztonság kedvéért minden oldalán egy-egy cm ráhagyással. (Ez természetesen a nemespenészes sajtra nem vonatkozik!)

Fõzés

Ha túl magas hõmérsékleten vagy túl sokáig melegítjük, nem olvadt sajt lesz, hanem kemény, gumiszerû, nyúlós. Megolvasztani úgy tudjuk, hogy rövid ideig alacsony hõfokon melegítjük. Az ömlesztett sajtok különösebb erõfeszítés nélkül olvaszthatók, a parmezánhoz hasonló száraz sajtok reszelve jobban olvadnak. Az alacsony zsírtartalmú sajtokat jobb hidegen használni.

Sajt-típusok

Kemény sajtok (pl. parmezán, Pannónia és más ementálifélék, cheddar)
Félkemény sajtok (pl. trappista, óvári, edami, gouda)
Lágy sajtok (pl. göcseji, vadász, pálpusztai)
Friss sajtok (pl. krémsajtok, túró, gomolyasajtok)
Nemes penésszel érõ sajtok (pl. márványsajt, camembert, séd brie)
Ömlesztett sajtok (pl. medve sajt)

Tálalás

A sajtokat már 1-2 órával a felszolgálás elõtt ki kell venni a hûtõszekrénybõl. A desszertnek szánt sajtok szobahõmérsékleten adják vissza igazi aromájukat. Sajttálban 4-5 féle sajtot kínáljunk, legyen közöttük kemény, félkemény, és lágy sajt is 2-3 cm-es szeletekben. Díszíthetjük szõlõvel, mogyoróval, dióval, almával, de illik a sajtokhoz az aszalt szilva is. Erõteljes ízû gyümölcsök (pl. illatos körte) gyengíti a sajtok kellemes aromáját. A penésszel borított sajtoknál a szeletek egyenletesen mutassák a sajt jellemzõ tulajdonságait.

nana.hu
Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!