2024.03.29. - Auguszta

Mégsem véd meg a rostgazdag étel!

Mégsem véd meg a rostgazdag étel!
Aki rostban gazdagon táplálkozik, nem feltétlenül veszi elejét a divertikulózis (vastagbél nyálkahártyájának zsákszerû kitüremkedése) kialakulásának.

Az alacsony rosttartalmú ételekkel azonban mindez lehetséges egy új kutatás szerint, mely ellentmond a több évtizedes orvosi gyakorlatnak. Az Észak-Karolina Egyetem orvosi karának kutatói több mint 2100 beteg adatait elemezték a 30-80 éves korosztályból. Mindegyikükön vastagbéltükrözést hajtottak végre járóbeteg-ellátás keretében 1998 és 2010 között. Kikérdezték õket étrendjükrõl, bélmozgásaikról és a testmozgás mennyiségérõl.
bohócdoktor szja 1% felajánlás

Adó 1% felajánlással a Bohócdoktorokért!

Adóbevalláskor 1%-hoz az adószám: 18472273-1-06

Azoknak, akik a legkevesebb rostot vitték be, 30 százalékkal csökkent a kockázatuk a betegségre a legtöbb rostot fogyasztókhoz képest. Az is kiderült, hogy a székrekedés sem kockázati tényezõ, a gyakori bélmozgás azonban igen. Akik egy héten tizenötnél több bélmozgásos esetrõl számoltak be, csaknem 70 százalékkal esélyesebbek voltak a betegségre.

Habár a kutatás felfedte a rostfogyasztás, a bélmozgások és a divertikulózis kockázatának összefüggését, nem bizonyította annak ok-okozati voltát. A testmozgás, a zsíros vagy vörös húsok és a betegség között nem mutatkozott kapcsolat. "Bár még korai lenne változtatásokra biztatni a betegeket, az eredmények izgalmasak a kutatók számára" - mondta el a kutatás vezetõje, Dr. Anne Peery.

A divertikulózis a 60 év feletti amerikai lakosság mintegy harmadát érinti. Legtöbb esetben tünetmentes, de olyan komplikációkhoz is vezethet, mint például: vérzés, fertõzések, a bélfal átfúródása, sõt akár halált is okozhat.

Főzés, sütés, táplálkozás kapcsán a receptmix magazin hasznos receptekkel, főzési praktikákkal segíti a finomabbnál finomabb és egészséges reggeli, ebéd, vacsora elkészítését. Főzni jó, enni még jobb, együtt tapasztaltabbá válni a legeslegjobb!